Η Ονς Ζαμπέρ επικράτησε με 2-1 στα σετ, της Τζέσικα Πεγκούλα, στον τελικό και κατέκτησε την κορυφή της Μαδρίτης.

Η πρώτη κάτοχος τίτλου WTA 1000 από την Αραβία είναι γεγονός: η Ονς Ζαμπέρ από την Τυνησία επικράτησε στον τελικό τη Μαδρίτης επί της Τζέσικα Πεγκούλα με 2-1 σετ και πήρε, φυσικά, τον μεγαλύτερο τίτλο της καριέρας της.

Το νούμερο 10 της παγκόσμιας κατάταξης πήρε δύσκολα το πρώτο σετ με 7-5, στο δεύτερο… εξαφανίστηκε από το κορτ με αποτέλεσμα η Πεγκούλα να την κεράσει ένα ωραιότατο bagel (6-0), όμως στο τρίτο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να συνέλθει από το «κουλούρι» και με break στο 3ο και στο 7ο game έφτασε, εν τέλει, στην νίκη μετά από μία ώρα και πενήντα εφτά λεπτά αγώνα με 7-5, 0-6, 6-2.

Μ’ αυτόν της τον θρίαμβο η Τυνήσια τενίστρια θα ανέβει στο νο7 της WTA, ενώ και η ηττημένη αντίπαλός της θα πάρει 3 θέσεις (από το νο14 στο νο11).