Νίκη – πρόκριση στον τρίτο γύρο του Masters στη Ρώμη πήρε ο Νόβακ Τζόκοβιτς, επικρατώντας με 2-0 σετ (7-6|5|, 6-2) του Τόμας Μάρτιν Ετσεβερίν.

Αν και δεν έπεισε με την απόδοσή του στο πρώτο σετ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατάφερε να το κατακτήσει και στη συνέχεια να… σκουπίσει τον Τόμας Μάρτιν Ετσεβερίν για να πάρει τη νίκη με 2-0 σετ (7-6|5|, 6-2) και να πάρει την πρόκριση στον τρίτο γύρο του τουρνουά της Ρώμης. Εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Με προβλήματα ξεκίνησε ο Σέρβος τενίστας στην αναμέτρηση, μιας και κάποιες στομαχικές διαταραχές τον ταλαιπωρούσαν, με αποτέλεσμα να δώσει εύκολους πόντους στον αντίπαλό του. Βρέθηκε να χάνει με 2-0 στα games, ωστόσο στο 6ο έκτος game πήρε πίσω το break του Αργεντινού (3-3). Oι δύο αθλητές διατήρησαν τα service games τους, με αποτέλεσμα το πρώτο σετ να οδηγηθεί στο tie-break.

Εκεί, ο Ετσεβερίν ξεκίνησε ιδανικά αποκτώντας προβάδισμα τριών πόντων (0-3), όμως ο Τζόκοβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για να φέρει το tie-break στα ίσα. Οι δύο παίκτες πήγαν πόντο-πόντο, με τον Σέρβο να πραγματοποιεί δύο mini break, έχοντας ευκαιρία να κατακτήσει το σετ την οποία και δεν σπατάλησε.

Στο επόμενο σετ, τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τον Σέρβο, ο οποίος βρήκε ρυθμό και καλά χτυπήματα. Ο 35χρονος έβαλε δύσκολα στον Ετσεβερίν, αποκτώντας διαφορά δύο games (3-1). Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε από τον Τζόκοβιτς, ο οποίος με ένα ακόμα break έκανε το 5-2 και στη συνέχεια έκλεισε το σετ και συνάμα το παιχνίδι με ένα love service game.