Μεγάλη νίκη πέτυχαν Νικ Κύργιος και Θανάσης Κοκκινάκης στη 2η αγωνιστική του διπλού στο ATP Finals με τρομερή ανατροπή στο super tie-break και παρέμειναν στο «κόλπο» της πρόκρισης.

Οι δυο Αυστραλοί με ελληνικές ρίζες, βγήκαν νικητές από το super tie-break και είχαν έτσι την πρώτη τους επιτυχία στη διοργάνωση. Κύργιος και Κοκκινάκης επιβλήθηκαν των Ιβαν Ντόντιτς και Οστιν Κράιτσεκ, για να ανέβουν στην 3η θέση του Green Group και να δημιουργήσουν έναν «χαμό» στον όμιλο, αφού πλέον όλα τα ζευγάρια, έχουν πιθανότητες πρόκρισης στην 4άδα.

Επειτα από 82 λεπτά αγώνα, επικράτησαν 3-6, 6-4, 10-6 και πήγαν στο 1-1, αφήνοντας στο 0-2 τους αντιπάλους τους. Για να τα καταφέρουν, έπρεπε να κερδίσουν 9 από τους τελευταίους 10 πόντους του super tie-break. Σημειώνεται πως υπάρχει πιθανότητα να προκριθούν ακόμα και με ήττα στο επόμενο ματς αν πάνε στα τρία σετ, αρκεί στον άλλο αγώνα να επικρατήσουν στα τρία, οι Ντόντιτς και Κράιτσεκ.