Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επέστρεψε στις νίκες και στην πρεμιέρα του στο Indian Wells χρειάστηκε μόλις 68 λεπτά για να επικρατήσει 2-0 σετ και να πάρει την πρόκριση στον τρίτο γύρο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο11) μπήκε δυναμικά στο Indian Wells, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη επί του Λούκας Πούιγ (Νο273) με 2-0 σετ (6-3, 6-2) σε 68 λεπτά και πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τρίτο γύρο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επέστρεψε στις νίκες στο τουρνουά από τον Μάρτιο του 2022, ενώ αυτή είναι η 3η φορά στην καριέρα του που πέρασε στους “32” καλύτερους.

Επίσης, διατήρησε το αήττητο απέναντι στον Γάλλο έχοντας κερδίσει και τις τέσσερις μεταξύ τους αναμετρήσεις (4-0) και μάλιστα χωρίς να χάσει set.

Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε τον αγώνα με οκτώ άσους (δύο διπλά λάθη), κέρδισε το 92% των πόντων πίσω από το πρώτο service (22/24) και το 59% από το δεύτερο (10/17), δεν απειλήθηκε με break-point από τον Γάλλο, ενώ ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε τις 4 από τις 7 ευκαιρίες για break.

Στον τρίτο γύρο θα βρει απέναντί του τον Φράνσις Τιάφο.