Ο Σάσα Ζβέρεφ «έσβησε» το όνειρο του Κάρλος Αλκαράθ για τον πρώτο major τίτλο του! Τον νίκησε στα τέσσερα σετ και πέρασε για δεύτερη σερί χρονιά στα ημιτελικά του Roland Garros.

Εξαιρετικός ο Νο.3 τενίστας στον κόσμο, επικράτησε του 19χρονου Ισπανού με 6-4, 6-4, 4-6, 7-6(7) και σημείωσε την πρώτη νίκη του τενίστα του Top 10 σε Grand Slam! Ο επόμενος αντίπαλός του θα είναι ένας ακόμα παίκτης της πρώτης δεκάδας, αλλά… τι παίκτης: ο νικητής του αγώνα ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Ράφα Ναδάλ.

Ο 25χρονος Γερμανός, πάντως, έδειξε με την εμφάνισή του κόντρα στον φορμαρισμένο Κάρλος, που έτρεχε σερί 14-0, ότι μπορεί να έχει φιλοδοξίες για ακόμα μεγαλύτερη πορεία. Ήταν επιβλητικός στα δύο πρώτα σετ, ενώ όταν είδε τον αντίπαλό του να ξαναμπαίνει στο ματς έχοντας… όλο του Philippe Chatrier στο πλευρό του, διατήρησε την ψυχραιμία του, συνέχισε τα μεγάλα χτυπήματά του και τελικά έκλεισε τον αγώνα μετά από τις 3 ώρες και 18 λεπτά συνολικής προσπάθειας.

Ο Αλκαράθ, από την πλευρά του, έκανε ασυνήθιστα πολλά λάθη (είχε 56 αβίαστα), ειδικά από την πλευρά του backhand, και δεν μπόρεσε να λύσεις στο μεγάλο σερβίς του Ζβέρεφ.