Η Μαρία Σάκκαρη πέτυχε μια μεγάλη νίκη επί της Γκαρμπίνιε Μουγουρούθα και προκρίθηκε στην οκτάδα του Άμπου Ντάμπι.

Εντυπωσιακή η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο.22), λύγισε την 27χρονη Ισπανίδα (Νο.15) με 7-5, 6-4 σε 1 ώρα και 48 λεπτά και περιμένει τώρα Σοφία Κένιν ή Γιούλια Πουτίντσεβα.

Μπορεί η ίδια να έχει ρίξει τους τόνους, μιας και πρόκειται για το πρώτο τουρνουά της σεζόν, όμως το γεγονός ότι ξεκίνησε τη χρονιά με 3/3 χωρίς απώλεια σετ είναι πολύ θετικό δείγμα εν όψει Australian Open.

Κόντρα στις Ποτάποβα-Γκοφ μίλησε και η εμπειρία της, ωστόσο σήμερα είχε να αντιμετωπίσει μια σπουδαία πρωταθλήτρια, ένα πρώην Νο.1 του κόσμου. Και όχι μόνο στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, αλλά και υποχρέωσε τη μεγάλη αντίπαλό της σε παθητικό παιχνίδι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η 25χρονη τενίστρια σημείωσε 33 winners έναντι μόλις 3 της Γκαρμπίνιε! Εκτός των άλλων, «μίλησε» και στις κρίσιμες στιγμές, καθώς έσωσε 12 από τα 13 μπρέικ πόιντ της Ισπανίδας. Όλα αυτά, παρότι είχε μόνο 53% ποσοστό ευστοχίας στο πρώτο σερβίς.

Αφού πρώτα, λοιπόν, έσωσε δύο μπρέικ πόιντ της Μουγουρούθα στο 1-2 του πρώτου σετ, πήρε κεφάλι με 4-3 και πίεσε στο 5-3 για το δεύτερο μπρέικ που θα της έδινε και το σετ.

«Πέταξε», ωστόσο, πέντε ευκαιρίες για το 1-0 και είδε στη συνέχεια την αντίπαλό της να φέρνει το σετ στα ίσα, όταν είχε τις μπάλες στο 5-4.

Δεν έχασε, όμως, την αυτοκυριαρχία της και μετά νέο μπρέικ στο 5-5, εκμεταλλεύτηκε το έβδομο σετ πόιντ της και «έγραψε» το 1-0.

Η Μαρία συνέχισε να σβήνει μπρέικ πόιντ στο δεύτερο σετ και εκμεταλλευόμενη μόλις τη δεύτερη δική της ευκαιρία, πέρασε μπροστά με 4-3. Αυτή τη φορά, όμως, όταν βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 5-4 έκλεισε τον αγώνα, παρόλο που χρειάστηκε να σώσει άλλα τρία μπρέικ πόιντ της αντιπάλου της!

Χωρίς αμφιβολία, το ξεκίνημα της στη νέα σεζόν είναι εξαιρετικό και έχει κάθε δικαίωμα να πιστεύει ότι μπορεί να φτάσει ακόμα πιο μακριά!

Μέχρι στιγμής έχουν βγει άλλα δύο ζευγάρια των προημιτελικών: Σαμπαλένκα-Ριμπάκινα και Κόστγιουκ-Σορίμπες.