Η Σοράνα Κιρστέα είναι η πρώτη αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στο τουρνουά του Άμπι Ντάμπι (WTA 500).

Η 33χρονη Ρουμάνα (Νο.26) έκανε την ανατροπή κόντρα στην Καρολίν Γκαρσιά (Νο.21), επικράτησε με 6-7(4), 6-4, 6-4 σε 2 ώρες και 40 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, όπου έχει περάσει η Μαρία με μπάι.

Η Κιρστέα «πέταξε» προβάδισμα με 4-1 στο πρώτο σετ και έμεινε πίσω στο σκορ μετά από τάι μπρέικ, αλλά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με το μπρέικ που σημείωσε στο ένατο γκέιμ του δεύτερου σετ. Όταν, μάλιστα, σέρβιρε για 1-1, χρειάστηκε να σώσει έξι μπρέικ πόιντ της 30χρονης Γαλλίδας.

Στη συνέχεια, η Κιρστέα έσπασε το σερβίς της αντιπάλου της στο πρώτο γκέιμ του τρίτου σετ και αυτό ήταν αρκετό για να της δώσει τελικά τη νίκη, που είναι η πρώτη της για τη φετινή σεζόν (1-3).

Η τενίστρια από το Βουκουρέστι προηγείται της Σάκκαρη στο head to head με 2-1, όμως πέτυχε τις νίκες της το 2017 και το 2018. Στην τελευταία τους αναμέτρηση πέρυσι στο Σινσινάτι, είχε επικρατήσει η Μαρία στα τρία σετ.

Ο αγώνας, ο πρώτος της 28χρονης Ελληνίδας μετά το Australian Open, λογικά θα γίνει την Τετάρτη (7/2).