Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ πέρασε με σχετική άνεση στα προημιτελικά του US Open, καθώς επικράτησε σε straight sets του Νταν Έβανς. Άφησε εκτός τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν ο Μπότικ Βαν ντε Ζάντσουλπ.

Ο Νο.2 τενίστας στον κόσμο επικράτησε του 31χρονου Βρετανού (Νο.27) με 6-3, 6-4, 6-3 σε 1 ώρα και 43 λεπτά, για να κλείσει θέση στην οκτάδα του US Open για τρίτη σερί χρονιά.

Παίζει εξαιρετικό τένις ο 25χρονος Ρώσος, όπως συνηθίζει να κάνει τον τελευταίο καιρό αυτή την περίοδο, και πραγματικά είναι ο άνθρωπος που φαίνεται ότι μπορεί να απειλήσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Μεντβέντεφ, μάλιστα, δεν θα βρει τώρα απέναντί του τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν, αλλά τον… ιπτάμενο Ολλανδό qualifier Μπότικ Βαν ντε Ζάντσουλπ! Ο 25χρονος τενίστας (Νο.117), που μόλις φέτος έκανε το ντεμπούτο του σε Grand Slam (δεν είχε πάει πέρα από δεύτερο γύρο), πήρε τεράστια νίκη επί του μικρόσωμου Αργεντινού (Νο.14) με 6-3, 6-4, 5-7, 5-7, 6-1.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι βρέθηκε με δύο ματς πόιντ στο 5-4 του τέταρτου σετ και παρότι ο Σβάρτσμαν επέστρεψε και έστειλε το ματς σε πέμπτο σετ, διατήρησε την ψυχραιμία και καθάρισε τελικά το ματς με επιβλητικό τρόπο. Χρειάστηκε, πάντως, συνολικά 4 ώρες και 20 λεπτά!