Μεγάλη μάχη ανάμεσα σε Αντρέι Ρούμπλεφ και Ντένις Σαποβάλοφ, με τον Ρώσο να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στους 16. Ο Κάρλος Αλκαράθ απ την άλλη, έκαμψε το εμπόδιο του Μπρούκσμπι χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ο 24χρονος Ρώσος (Νο.11) έμεινε πίσω με 1-2, όμως κατάφερε να γυρίσει το ματς με τον 23χρονο Καναδό (Νο.21) και να επικρατήσει με 6-4, 2-6, 6-7(3), 6-4, 7-6(17) σε 4 ώρες και 8 λεπτά!

Θα μπορούσε, πάντως, να έχει φτάσει λίγο πιο εύκολα στη νίκη, καθώς είχε τις μπάλες στα χέρια του στο 5-4 του πέμπτου και «πέταξε» τρία ματς πόιντ, που έπαιξε εξαιρετικά ο Σαποβάλοφ. Τελικά όλα κρίθηκαν στο σούπερ τάι μπρέικ, όπου εκμεταλλεύτηκε το συνολικά πέμπτο ματς πόιντ του στο 9-7 και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Θα παίξει στη συνέχεια με τον Βρετανό Καμ Νόρι, που απέκλεισε νωρίτερα στα τρία σετ τον Χόλγκερ Ρούνε.

Ο Κάρλος Αλκαράθ, από την πλευρά του, συνεχίζει… απροβλημάτιστος την πορεία προς τον πρώτο Grand Slam τίτλο του και το Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης. Νίκησε με 6-3, 6-3, 6-3 τον Τζένσον Μπρούκσμπι (που προηγήθηκε 0-3 με δύο μπρέικ στο τρίτο σετ) και έγινε ο νεότερος παίκτης μετά τον Πιτ Σάμπρας το 1990 που περνάει στη φάση των «16» της διοργάνωσης για δεύτερη σερί χρονιά.

Ο επόμενος αντίπαλός του θα προκύψει από τον αγώνα ανάμεσα στον Μάριν Τσίλιτς και τον Νταν Έβανς.