Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 3-2 σετ, για τη 13η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Η ομάδα του Πειραιά μετά τις δύο διαδοχικές ήττες από Παναθηναϊκό και ΑΟ Θήρας επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε τους 30 βαθμούς. Η ΑΕΚ από την άλλη με τον πόντο που πήρε έφτασε τους 30.

Το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση σχεδόν μισής ώρας. Η ΑΕΚ ζήτηση να γίνουν rapid test στις αθλήτριες των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο ντέρμπι χωρίς τις Γιώτα, Χριστοδούλου και Γενιτσαρίδη.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε φουριόζα και προηγήθηκε με 1-5 με την Κόστα με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +5 (3-8) με μπλοκ της Κελεσίδη με την ΑΕΚ να ροκανίζει τη διαφορά με τη βοήθεια του σερβίς.

Με άσο της Τέρελ η Ένωση μείωσε σε 6-9 ενώ με την Κοσμά στην γραμμή των 9 μέτρων οι γηπεδούχες έφτασαν στο 9-10 με μπλοκ άουτ της Μπράουν. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη συνέχισε να πιέζει από το σερβίς και με άσο της Μπράουν προσπέρασε για το 15-11 με δεύτερο άσο της Αμερικανίδας κεντρικής.

Με μπλοκ της Καββαδία και άσο της Βεργίδου η ΑΕΚ έφτασε στο 19-12 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 20-16 με μπλοκ άουτ της Εμμανουηλίδου. Η διαφορά δεν έπεσε στο υπόλοιπο σετ και η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έφτασε στο 25-19 με μπλοκ άουτ της Τέρελ.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-8 με την Κόστα με την ΑΕΚ να μειώνει στους δύο πόντους μετά από λάθος της Χίπε. Η Ένωση ισοφάρισε σε 13-13 με μπλοκ της Καββαδία αλλά σερί λάθη της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού για το 14-17 με την Κελεσίδη. Οι γηπεδούχες μείωσαν στον πόντο με τη Μπράουν αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις με τη Σάλας κυρίως και τη Χίπε και έφτασε στο 20-25 και το 1-1 στα σετ.

Η ΑΕΚ έφτασε στο 7-4 στο τρίτο σετ διατηρώντας προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ. Ο Ολυμπιακός μείωνε στον πόντο αλλά η Ένωση έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 20-20 αλλά η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έχτισε εκ νέου σερί για το 24-20 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ έφτασε στο 3-1 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 3-3. Το σερί της φιλοξενούμενης ομάδας συνεχίστηκε με τις Πειραιώτισσες να φτάνουν στο 4-8 και το 5-9 και να δείχνουν να ελέγχουν την κατάσταση. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 12-12 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ και προηγήθηκε με 14-13 και 17-15 με την ομάδα του Πειραιά να ισοφαρίζει σε 17-17 και να προηγείται 17-20 χτίζοντας σερί με τη Σάλας στο σερβίς. Η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο για το 19-20 αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε ξανά για το 20-25 με μπλοκ άουτ της Κόστα.

Με την Κόστα στη γραμμή του σερβίς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-4 στο πέμπτο σετ. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 3-6 με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 7-7 με το σετ να γίνεται θρίλερ. Με πέρασμα της Τέρελ η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα προσπέρασε με 10-9 με τον Κάρλο Παρίζι να καλεί τάιμ άουτ. Με το σερβίς της Κόστα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-12 και ήταν σειρά του Κώστα Αρσενιάδη να καλέι τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 11-13 με τη Σάλας με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει ξανά και την ομάδα του Πειραιά να φτάνει στο ματς μπολ με την Κουβανή ακραία με την Τέρελ να δίνει φιλί ζωής στην Ένωση.

Η Σάλας έδωσε νέο ματς μπολ στον Ολυμπιακό με την ΑΕΚ να μένει στο ματς με μπλοκ. Η ομάδα του Πειραιά απώλεσε και τέταρτο ματς μπολ και έκλεισε τελικά το ματς με την Κόστα

Τα σετ 2-3 (25-19, 20-25, 25-21, 20-25, 17-19)