Ο Φοίνικας Σύρου έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, στον δεύτερο ημιτελικό της Volley League, όμως οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τη νίκη με 3-1 και πλέον βρίσκονται ακόμα πιο κοντά στον τελικό.

Οι Πειραιώτες είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τους Σμιτ, Ραουβέρντινκ και Πετρέα, που έδωσαν τα πάντα για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα η ομάδα τους, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Εβάντρο.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ με τον Σμιτ να παίρνει το “όπλο” του και να το τελειώνει στο 29-27. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους, τους οποίους “διέλυσαν” με 25-15.

Στο τρίτο σετ οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν μπροστά με 16-15, όμως κάπου εκεί έχασαν την συγκέντρωσή τους και έδωσαν το δικαίωμα στους Συριανούς να ανατρέψουν το σκορ και να επικρατήσουν με 25-20. Στο τελευταίο οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση για να κινδυνέψουν και καθάρισαν την υπόθεση νίκη με 25-18.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Σύρο και ο Ολυμπιακός θέλει μία νίκη για να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς της Volley League, ενώ ο Φοίνικας χρειάζεται δύο θετικά αποτελέσματα για να ανατρέψει την κατάσταση.

Τα σετ: 29-27, 25-15, 20-25, 25-18.