Ο Ολυμπιακός έφυγε με «καθαρή» νίκη (3-0) από τη Σύρο στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής κόντρα στον Φοίνικα και συνεχίζει χωρίς απώλεια σετ στο πρωτάθλημα της Volley League.

Η ομάδα του Πειραιά απειλήθηκε ουσιαστικά από τον Φοίνικα μόνο στο δεύτερο σετ όταν οι Συριανοί απώλεσαν δύο σετ μπολ. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει στην κορυφή του πρωταθλήματος με 9 βαθμούς χωρίς μάλιστα να έχουν χάσει σετ μέχρι την τρίτη αγωνιστική.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ματς με τη Χένταρ Πάζαρτσικ για τον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα από τη Βουλγαρία είναι το τελευταίο εμπόδιο πριν από τους ομίλους.

Η ομάδα της Σύρου μετά την απώλεια βαθμού από τον Μίλωνα υπέστη την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Ο Φοίνικας έμεινε στους πέντε βαθμούς στο πρωτάθλημα, τέσσερις μακριά από την κορυφή. Είμαστε όμως πολύ νωρίς μέσα στη σεζόν και τα πάντα μπορεί να ανατραπούν στη συνέχεια αφού τα ντέρμπι τώρα ξεκινούν.

Ο Φοίνικας με ανεβασμένο μπλοκ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και έφτασε στο 9-7 με μπλοκ του Τζούριτς. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με δύο σερί άσους του Πέριτς ανέτρεψε την κατάσταση για το 9-11 με τον Φούλβιο Μπερτίνι να καλεί τάιμ άουτ.

Η ομάδα του Πειραιά είχε βρει ρυθμό από την γραμμή του σερβίς και με τον Μιγιαήλοβιτς κατάφερε να χτίσει διαφορά για το 12-19 μετά από λάθος επίθεση του Μιχάλοβιτς. Ο Φοίνικας δεν έδειχνε ικανός να κάνει οτιδήποτε στο πρώτο σετ και οι Πειραιώτες έκαναν άνετα το 1-0 με πρώτο χρόνο του Παγένκ.

Ο Φοίνικας μπήκε στο δεύτερο σετ με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 3-0 με επίθεση του Φράγκου. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 6-5 με πρώτο χρόνο του Παγένκ και επίθεση του Μιγιαήλοβιτς. Η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε σε 11-11 με άσο του Πέριτς αλλά ο Φοίνικας προσπέρασε με όπλο το σερβίς του.

Με μπλοκ του Τζούριτς στον Μιγιαήλοβιτς και άσο του Κόστα οι Συριανοί έφτασαν στο 17-13 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 17-15 με μπλοκ άουτ του Πέριτς. Με τα σερβίς του Έγκλεσκαλνς οι Πειραιώτες πίεσαν στην αντίπαλη υποδοχή και προσπέρασαν για το 19-20 με μπλοκ άουτ του Πέριτς. Ο Φοίνικας έκανε την ανατροπή ξανά και πήρε τα ηνία στο σκορ με τον Στερν φτάνοντας μάλιστα στο σετ μπολ για το 24-23.

Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο ευκαιρίες να πάρουν το σετ αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Ολυμπιακός έφτασε κι εκείνος στο σετ με τον Έγκλεσκαλνς αλλά απώλεσε την πρώτη του ευκαιρία. Οι Πειραιώτες κατέκτησαν τελικά το σετ με 26-28 με άσο του Πέριτς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 4-8 με άσο του Πέριτς. Με νέο άσο του Μιγιαήλοβιτς οι Πειραιώτες έφτασαν στο 7-13 με τον Μπερτίνι να καλεί τάιμ άουτ.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έφτασε στο 9-17 μετά από χαμένο σερβίς του Τζούριτς και λάθος επίθεση του Ιερεθουέλο. Με μπλοκ του Τζούριτς ο Φοίνικας μείωσε σε 15-20 ενώ με μπλοκ του ίδιου παίκτη οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 17-21 και 18-22 με πάιπ του Φράγκου. Το χαμένο σερβίς του Πέριτς και ένα μπλοκ του Παπαλεξίου (21-24) επέτρεψαν στους Συριανούς να μείνουν στο σετ αλλά ο Μιγιαήλοβιτς τελείωσε τη δουλειά για τον Ολυμπιακό.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το πρωτάθλημα της Volley League θα διακοπεί για δύο εβδομάδες. Τις επόμενες ημέρες θα διεξαχθούν τα ματς της πρώτης φάσης του Λιγκ Καπ όπου ξεχωρίζει το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ.