Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από τη Σαντορίνη (3-0) κόντρα στον ΑΟ Θήρας και εξακολουθεί να κυνηγά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Πειραιά παραμένει αήττητη στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού διατηρεί τις ελπίδες της για κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου. Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 66 βαθμούς μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Την 26η και τελευταία αγωνιστική ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη κοντράρεται εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ.

Αν η ομάδα του Πειραιά πάρει καθαρό τρίποντο και το τριφύλλι ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 σετ τότε οι ερυθρόλευκες θα τερματίσουν στην πρώτη θέση αφού με τη νίκη τους στο ντέρμπι πήραν και την ισοβαθμία υπέρ τους.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 3-6 με την ομάδα της Σαντορίνης να μειώνει και να ισοφαρίζει σε 10-10 με όπλο το καλό της σερβίς. Οι φιλοξενούμενες έχτισαν νέο σερί για το 12-16 με την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου να μειώνει στους δύο πόντους για το 14-16. Στην τελική ευθεία ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι για το 17-23 και το 20-25 για το 1-0 στα σετ.

Η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με δύο πόντους. Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 8-5 και σε εκείνο το σημείο Ολυμπιακός με καλό σερβίς έχτισε σερί για το 8-14. Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα με την ομάδα του Πειραιά να κατακτά πολύ άνετα το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-5 και 3-14 με τον ΑΟ Θήρας να μη μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της ομάδας του Πειραιά. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 5-20 και πήρε το ματς.

Τα σετ 20-25, 15-25, 10-25