Ο Άρης έκανε την ανατροπή της χρονιάς στην πρώτη αγωνιστική κόντρα στον Παναθηναϊκό, καθώς παρ’ ότι βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ, κατάφερε να πάρει το δίποντο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε σε μεγάλη μέρα την 16χρονη Μάρθα Ανθούλη αλλά και την Έβανς με την Κλάιν κι έφτασε σε μία τεράστια ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός που αγωνίστηκε χωρίς την Σοφία Κοσμά που αντιμετωπίζει μικροπρόβλημα στη μέση θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς με 3-0 σετ αλλά απώλεσε έξι ματς μπολ στο τρίτο σετ.

Η ομάδα του Γιώργου Δερμάτη αντιμετωπίσε σημαντικά προβλήματα στην υποδοχή με τον Άρη να χτυπά από την γραμμή του σερβίς ιδιαίτερα στο τάι μπρέικ όπου τρεις σερί άσοι της Τάνη καθάρισαν το ματς.

Με δύο σερί άσους της Χαντάβα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-9 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Με την Έβανς στην γραμμή του σερβίς ο Άρης ισοφάρισε σε 13-13 με τον Παναθηναϊκό να προσπερνάει με 14-16 με άσο της Τσιτσιγιάννη.

Με λάθος της Έβανς το τριφύλλι έφτασε στο +4 (14-18) με τον Θανάση Τράμπα να καλεί τάιμ άουτ. Το σερί του Παναθηναϊκό με την Τσιτσιγιάννη στην γραμμή του σερβίς συνεχίστηκε με την ομάδα του Γιώργου Δερμάτη να φτάνει στο 14-21 και να κατακτά το πρώτο σετ με 15-25 μετά από μπλοκ άουτ της Χουντέκοβα.

Η ομάδα του Γιώργου Δερμάτη μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 5-8 με μπλοκ της Πέρεζ. Με άσο της Κουβανής ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-10 αναγκάζοντας τον Θανάση Δράμπα να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο double score (6-12) με την Κουβανή Πέρεζ να είναι ασυναγώνιστη από την γραμμή του σερβίς. Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 11 πόντους (8-19) με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει απόλυτα το ματς. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 13-25 στο δεύτερο σετ με την Χουντέκοβα.

Ο Άρης μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 5-2 με επίθεση της Ανθούλη. Με δύο σερί άσους της 16χρονης διαγώνιας ο Άρης έφτασε στο 8-4 με την Πέρεζ να δίνει τέλος στο σερί της.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν εντυπωσιακή στην επίθεση φτάνοντας στο 13-7 με την Κλάιν. Μετά από λάθος του Άρη και με την Χουντέκοβα στο σερβίς η ομάδα του Γιώργου Δερμάτη μείωσε σε 13-11 δείχνοντας να έχει ανακτήσει την κυριαρχία της. Σε εκείνο το σημείο ο Άρης έκανε νέο σερί και προηγήθηκε με 16-12 με την Κλάιν.

Με την Μεταξά στην γραμμή του σερβίς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 16-16 με επίθεση της Τσιτσιγιάννη ενώ προηγήθηκε με 17-18 με την Πέρεζ σε κρίσιμο σημείο του αγώνα ενώ οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 17-19 μετά από χαμένη επίθεση της Έβανς. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 19-19 ενώ προηγήθηκαν με 20-19 με μπλοκ της Δρακουλίδου.

Με δύο σερί πόντους της Τσιτσιγιάννη ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 22-24 με την Ανθούλη να δίνει παράτασης ζωής στον Άρη. Το φινάλε του σετ έγινε θρίλερ. Ο Παναθηναϊκός έχασε συνολικά έξι ευκαιρίες να τελειώσει το ματς ενώ και ο Άρης με την σειρά του χρειάστηκε τέσσερα σετ μπολ για να φτάσει στο 32-30 και να μειώσει σε 2-1 σετ.

Ο Άρης μπήκε με κεκτειμένη ταχύτητα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 5-1. Με την Έβανς στην γραμμή του σερβίς ο Άρης έφτασε στο 10-4 με την Χουντέκοβα να δίνει λύση για τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Γιώργου Δερμάτη βρίσκοντας τα καλά σερβίς μείωσε σε 12-11 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Με την Κλάιν ο Άρης έφτασε και πάλι τη διαφορά στους τρεις πόντους για το 18-15 με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν μετά από χαμένη επίθεση της Τζούριτς.

Με άσο της Τάνη και επιθεση της Ανθούλη ο Άρης έφτασε στο 21-18 στην τελική ευθεία του σετ. Με μπλοκ της Μεταξά ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι έχει σφυγμό. Η ομάδα του Γιώργου Δερμάτη ισοφάρισε σε 23-23 με άσο της Χουντέκοβα. Με επίθεση της Κλάιν και μπλοκ άουτ της Έβανς ο Άρης έφτασε στο 25-23 και οδήγησε το ματς σε τάι μπρέικ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε καλύτερα στο πέμπτο σετ και με επίθεση της Ανθούλη προηγήθηκε με 3-0. Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να μπει και πάλι στο σετ με τα σερβίς της Μεταξά αλλά ο Άρης με τρεις σερί άσους της Τάνη η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 12-5 και πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (15-25, 13-25, 32-30, 25-23, 15-6)