Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 σετ στη Μίκρα του τυπικά γηπεδούχου Άρη (οι δύο ομάδες χρησιμοποιούν την ίδια έδρα) σε μια αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Μίχαλ Μάσεκ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη και πλησίασε στην τετράδα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 35 βαθμούς, έναν πίσω από τη Θέτιδα που είναι στην τέταρτη θέση. Το εντυπωσιακό στοιχείο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης είναι ότι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει νικητής με το ίδιο σκορ που είχε χάσει από τον Άρη στο ματς του πρώτου γύρου.

Με το αποτέλεσμα αυτό μειώνονται οι όποιες πιθανότητες του Άρη να καταλάβει μία θέση στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος ψαλιδίζονται.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο πρώτο σετ και πήρε τα ηνία. Οι γηπεδούχες έφεραν την κατάσταση τούμπα και προηγήθηκαν με 13-10 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 16-16. Οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν για το 16-20 αλλά τα πολλά λάθη έφεραν και πάλι τον Άρη σε θέση οδηγού για το 25-20 και το 1-0 στα σετ.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο σετ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-9 με τον Άρη να μειώνει σε 12-13 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Η ομάδα του Μίχαλ Μάσεκ προηγήθηκε εκ νέου με 15-18 με τον Άρη να επιστρέφει και πάλι (21-20) το φινάλε εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το δεύτερο σετ στην… παράταση.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με 10-14 και 14-18 δείχνοντας να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Ο Άρης μείωσε σε 16-18 και 18-20 με τις φιλοξενούμενες να πατούν γκάζι στο φινάλε και να κατακτούν το σετ για το 1-2.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικά και στο τέταρτο σετ όταν και προηγήθηκε με 7-10. Διαδοχικά λάθη όμως των παικτριών του έφεραν την ανατροπή για την ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη (15-12) που διατηρούσε ισχυρό προβάδισμα μέχρι το 18-14. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει λύσεις και ισοφάρισε σε 19-19 ενώ προηγήθηκε με 22-23. Η Σίμιτς με επίθεση και η Καζορόφσκα με λάθος έδωσαν το σετ στον Άρη που ισοφάρισε σε 2-2 και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.