Η ήττα από τον Πήγασο έφερε πίσω τον Παναθηναϊκό που έβγαλε χωρίς απώλειες τη νέα εκτός έδρας αποστολή στη Σκύδρα με άνετο 3-0 παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Λούκας Ράνγκελ.

Με κυριαρχική εμφάνιση πέρασε από την Σκύδρα ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε με 3-0 σετ τον Αριστοτέλη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League.

Η έναρξη του αγώνα βρήκε το Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν άμεσα και προσωρινά να βρίσκονται στο +2 (6-4). Οι «πράσινοι» έβγαλα αντίδραση και πήραν… αέρα τριών πόντων (7-10), με την ομάδα της Σκύδρας να ισοφαρίζει στη συνέχεια (11-11).

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, για ακόμη μία φορά στο βρέθηκε σε θέση οδηγού στο σετ, φτάνοντας στο +3 (17-20), πέντε πόντους πριν την κατάκτηση του σετ. Ο Αριστοτέλης Σκύδρας, μείωσε στον πόντο (19-20), όμως ο Παναθηναϊκός απέκτησε προβάδισμα τριών πόντων ξανά (21-24) και έκανε το 1-0 στα σετ με σκορ 21-25.

Στο δεύτερο σετ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και πολύ βελτιωμένη στο μπλοκ. Εξ’ αρχής οι «πράσινοι» απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας (4-11), αναγκάζοντας τον προπονητής των γηπεδούχων να πάρει γρήγορα τα δύο time outs που δικαούταν. Η διαφορά των επτά πόντων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος διπλασίασε τα σετ του (2-0) με σκορ 25-18.

Τα σετ: 21-25, 18-25, 21-25