Ο υγιής και πλήρης Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα στην δύσκολη έδρα της Ορεστιάδας περνώντας άνετα με 3-0 σετ, στο Final 4 του Κυπέλλου.

Παρών στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών θα είναι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με άνεση του Άθλου Ορεστιάδας με σκορ 3-0 και πήρε το εισιτήριο την ημιτελική φάση του θεσμού. Αύριο, Πέμπτη, οι «πράσινοι» θα μάθουν τον αντίπαλό τους. Οι υπόλοιπες ομάδες του Final 4 είναι ο ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός και ο Μίλων.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται το προβάδισμα. Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που πήραν για πρώτοι φορά προβάδισμα δύο πόντων (5-7), το οποίο στη συνέχεια διεύρυναν. Με τον Παναθηναϊκό να έχει πάρει μία διαφορά ασφαλείας απέναντι στον Άθλο (11-17), όλα έδειχνα πως το «τριφύλλι» θα κατακτούσε άνετα το σετ.

Ωστόσο, η ομάδα της Ορεστιάδας με επιθετικό σερί και καλά μπλοκ κατάφερε να μειώσει στο ελάχιστο τη διαφορά (21-22). Βέβαια, τον τελευταίο λόγο είχαν οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, οι οποίοι έκλεισαν το σε με σκορ 25-22 για το 1-0 στα σετ.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν να κάνουν πιο εύκολα τα πράγματα, με τον Άθλο να τους το απαγορεύει αρχικά. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ έως τα μέσα του σετ. Οι «πράσινοι» πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με δύο πόντους (15-17), φτάνοντας σε θέση set ball όντας στο +6. Ο διπλασιασμός στα σετ ήρθε με σκορ 25-19 για τους φιλοξενούμενους.

Τα σετ: 22-25, 19-25, 22-25