Ένας ψυχωμένος Παναθηναϊκός, με περίσσιο πάθος και τρεις ανατροπές (από 0-1, 1-2 και 2-4 στο τάι μπρέικ), υπέταξε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και δήλωσε βροντερό παρών στην μάχη της κορυφής!

Το «τριφύλλι» έδειξε μέσα στο ματς μεγάλη ψυχή και κατάφερε μία σπουδαία νίκη που τον βάζει και πάλι στη διεκδίκηση της κορυφής. Ο Παναθηναϊκός με το δίποντο που πήρε ισοβαθμεί πλέον με τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη με 21 βαθμούς.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τους νεοαποκτηθέντες Ντε Ντρις, Μπιέλιτσα και Αρμενάκη να κάνουν ντεμπούτο είχε καλή εικόνα και δείχνει ότι φέτος η «μάχη» θα είναι τεράστια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Βέλγο διαγώνιο ενώ σημαντικές βοήθειες έδινε και ο Μάρσαλ ιδιαίτερα στην υποδοχή.

Για τον Παναθηναϊκό τεράστιο ματς έκανε οι δύο νεαροί ακραίοι Ράπτης και Ανδρεόπουλος, την στιγμή μάλιστα που ο Στάροβιτς δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Σε ένα ακόμη παιχνίδι το μπλοκ του «τριφυλλιού» ήταν όλα τα λεφτά με τον Ρανγκέλ και τον Πανταλέοντα να είναι αξιόπιστοι και στην γραμμή του σερβίς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τη συνηθισμένη του σύνθεση με τους Γιάκομπσεν, Στάροβιτς, Ράπτης, Ανδρεόπουλος, Ρανγκέλ, Πελεκούδας και λίμπερο τον Ζήση. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Φιλίποφ, Ντε Ντρις, Σωτηρίου, Μάρσαλ, Μπιέλιτσα, Αρμενάκης και λίμπερο τον Στεφάνου. Μετά τους πρώτους πόντους, ο νέος διαγώνιος της ομάδας της Θεσσαλονίκης πήρε μπρος. Ο Ντε Ντρις μετά το 0/4 στην αρχή ανέβασε στροφές και βοήθησε τον ΠΑΟΚ να χτίσει σταδιακά διαφορά μέσα στο σετ.

Κάπως έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 10-16 και 15-22 μετά από επίθεση του Μάρσαλ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 16-23 και ήταν πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Με τον Πανταλέων στην γραμμή του σερβίς ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-23 μετά από λάθος του Μάρσαλ αλλά η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα καθάρισε με Ντε Ντρις και πρώτο χρόνο του Μπιέλιτσα.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και με όπλο το καλό του μπλοκ προηγήθηκε με 11-8 με μπλοκ του Ανδρεόπουλου. Με χαμένο σερβίς του Μάρσαλ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-10 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο πόντο (16-15) με μπλοκ άουτ του Σωτηρίου.

Με χαμένη επίθεση του ίδιου παίκτη και καλή επίθεση του Ανδρεόπουλου, ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι διαφορά για το 19-15. Ο ΠΑΟΚ μείωσε και πάλι στο ελάχιστο για το 19-18 αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ρανγκέλ έβαλε φαρδιά πλατιά την υπόθεση. Με μπλοκ και πρώτους χρόνους, ο Βραζιλιάνος έδωσε ουσιαστικά το σετ στον Παναθηναϊκό με 25-21 με τον αγώνα να ξεκινά από την αρχή (1-1).

Νευρικά μπήκαν στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες. Στο 7-7 μετά από λάθος του Ανδρεόπουλου στο σερβίς, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί και προηγήθηκε με 7-11 μετά από χαμένο πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ. Με πέρασμα του Ράπτη οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο για το 11-12 με το σετ να γίνεται και πάλι ντέρμπι. Με λάθος του Μάρσαλ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 15-15 αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι με άσο του Καναδού ακραίου.

Με δύο σερί μπλοκ από Πανταλέων και Ράπτη η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε σε 22-22 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην τελική ευθεία του σετ. Με πάιπ του Ράπτη το σετ πήγε στην… παράταση με τους Θεσσαλονικείς να το κατακτούν μετά από χαμένο σερβίς του Πανταλέοντας και πέρασμα του Γάτση.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 10-6 στο τέταρτο σετ με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε και πάλι με λάθος του Ανδρεόπουλου με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά και πάλι. Στο 17-14 μετά από επίθεση του Μάρσαλ, ο Φιλίποφ πήγε να σερβίρει αλλά δέχτηκε υβριστικά συνθήματα από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού που ήταν σε εκείνο το σημείο. Το παιχνίδι διεκόπη για λίγα λεπτά.

Μετά τη διακοπή ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 22-15 μετά από επίθεση του Ράπτη παίρνοντας το πάνω χέρι για την κατάκτηση του σετ. Με Πανταλέων και Ανδρεόπουλο οι γηπεδούχοι έφτυασαν στο 24-16 και έκλεισαν το σετ με 25-16 με επίθεση του νεαρού ακραίου που ήταν από τους πρωταγωνιστές του αγώνα.