Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Φοίνικα Σύρου με 3-0 και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση τίτλος.

Με τη νίκη του αυτή ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε με 12 βαθμούς από τον Φοίνικα. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 42 βαθμούς με τους Συριανούς να είναι στη δεύτερη θέση με 30.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη. Ο Ολυμπιακός μένει να σφραγίσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα, με την εικόνα του να δείχνει ότι πολύ δύσκολα κάποια ομάδα θα τον χτυπήσει.

Στο παιχνίδι στη Σύρο οι Πειραιώτες είχαν κορυφαίους τους Έγκλεσκαλνς και Φρομ ενώ διψήφιος ολοκλήρωσε το ματς και ο Όκολιτς. Ο Φοίνικας δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστικός με τα βασικά του επιθετικά όπλα να μην είναι τόσο αποτελεσματικά. Ενδεικτικά να αναφέρουμε ότι ο διαγώνιος της ομάδας της Σύρου, Ιβάν Ράιτς ολοκλήρωσε το ματς με 8 πόντους έχοντας 28% ποσοστό αποτελεσματικότητας.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε το ματς με τον Μαρούλη στην πάσα και τον Κουπόνο Φέι στα άκρα αντί του Πρωτοψάλτη. Με άσο του Αμερικανού ακραίου ο Φοίνικας έφτασε στο 7-5 στο πρώτο σετ με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν σε 7-7 με άσο του Φρομ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ για αρκετούς πόντους με τους Πειραιώτες να προσπερνούν με 13-15 με μπλοκ του Όκολιτς, Με άσο του Σέρβου κεντρικού ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-19 με τον Φοίνικα να μαζεύει τη διαφορά με σερί πόντους του Στερν. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά με Μιγιάλοβιτς και Φρομ (17-23) και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 19-25 με μπλοκ του Όκολιτς.

Με επίθεση του Όκολιτς και λάθος του Μαρούλη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-6 στο δεύτερο σετ. Με επίθεση του Μιγιαήλοβιτς ο Ολυμπιακός έφτασε στο double score (5-10) με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και τους έξι πόντους. Με άσο του Φέι ο Φοίνικας μείωσε σε 12-14 αλλά δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια. Οι Πειραιώτες ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση και με τον Όκολιτς να καλύπτει το φιλέ έφτασαν στο 18-25 και το 2-0 στα σετ.

Η ίδια εικόνα ήταν και στο τρίτο σετ. Ο Φοίνικας κατάφερε να μείνει στο ματς μέχρι ενός σημείου αλλά στην τελική ευθεία ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και έφτασε στη νίκη.

Τα σετ 0-3 (19-25, 18-25, 19-25)