Ο ΠΑΟΚ έβγαλε ψυχή και πήρε ένα σπουδαίο διπλό στην Σύρο, επικρατώντας του Φοίνικα με 3-1 σετ και ανέβηκε στην 2η θέση. Με την ψυχολογία στα ύψη κόντρα στον Ολυμπιακό ο “Δικέφαλος”.

Με το καθαρό τρίποντο η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 24 βαθμούς σε 12 αγώνες. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει και την ισοβαθμία αφού στον πρώτο γύρο είχε ηττηθεί με 3-2 σετ στη Θεσσαλονίκη.

Τεράστια εμφάνιση έκανε για τον ΠΑΟΚ ο πασαδόρος Θάνος Τερζής που μοίρασε υποδειγματικά το παιχνίδι. «Σκέπασε» το φιλέ ο Τακουρίδης με τον Άγκανιτς με 6 και 4 μπλοκ αντίστοιχα.

Ο Φοίνικας από την άλλη έμεινε στους 23 βαθμούς έχοντας δώσει 11 αγώνες. Οι Συριανοί δεν είχαν καλοι υποδοχή παρά το γεγονός ότι ο Ράιτς έκανε ίσως το καλύτερό του παιχνίδι με την ομάδα του Φοίνικα έχοντας 21 πόντους.

Με άσο του Στέρν οι Συριανοί προηγήθηκαν ξανά με δύο πόντους που έφτασαν στο 18-15 με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου. Ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι τον τρόπο να ισοφαρίσει το πρώτο σετ και να φτάσει στο 20-20 μετά από λάθος του Στερν. Με μπλοκ του Μπράουν ο Φοίνικας πήρε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων στην τελική ευθεία του σετ και έφτασε στο διπλό σετ μπολ.

Στο 24-23 έγινε η φάση που ξεσήκωσε τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ. Ο Τακουρίδης πήρε το μπλοκ ωστόσο οι Συριανοί ζήτησαν βίντεο τσεκ και ο πόντος άλλαξε χέρια με τον Φοίνικα να κατακτά το πρώτο σετ και τους ανθρώπους της ομάδας της Θεσσαλονίκης να εκφράζουν την οργή τους για την τελευταία φάση του σετ.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τακουρίδη και Εβάντρο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του κατακόρυφα στο δεύτερο σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με δύο πόντους με τον Βραζιλιάνο ακραίο και διατήρησε αυτή τη διαφορά για αρκετή ώρα.

Τα λάθη των παικτών του Φοίνικα έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να χτίσει διαφορά φτάνοντας στο 15-20 μετά από χαμένη επίθεση του Πρωτοψάλτη και επίθεση του Κουμεντάκη. Με τον Πρωτοψάλτη στην γραμμή του σερβίς η Σύρος μάζεψε τη διαφορά αλλά ο ΠΑΟΚ κατάκτησε το σετ με 23-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Φοίνικας μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 4-1 με τον Ράιτς. Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο ισοφάρισε αλλά κατάφερε να χτίσει σερί και να προηγηθεί με 6-10 με το μπλοκ του Τακουρίδη που ήταν εντυπωσιακός στο ματς.

Με μπλοκ του Μπράουν και λάθος του Κουμεντάκη ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 10-10. Με τα καλά σερβίς του Ντεν Ντρις (ένας άσος) ο ΠΑΟΚ έχτισε και πάλι σερί και προηγήθηκε με 13-16 με επίθεση του Βέλγου. Ο Φοίνικας μείωσε με μπλοκ του Ράιτς αλλά ένα λάθος του Κροάτη διαγώνιου έκανε το 20-23 υπέρ του ΠΑΟΚ που πήρε το σετ με μπλοκ του Τερζή.

Με επίθεση του Στερν ο Φοίνικας προηγήθηκε με 5-2 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Με λάθος του Σλοβένου ακραίου ο ΠΑΟΚ πλησίασε και ισοφάρισε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 9-9. Με άσο του Πρωτοψάλτη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-9 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο με δύο σερί μπλοκ από Σωτηρίου και Άγκανιτς.

Το φινάλε του σετ εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο διπλό σετ μπολ με Άγκανιτς και Κουμεντάκη. Ο Φοίνικας έμεινε στο σετ με τον Ράιτς και με λάθος του Ντεν Ντρις ισοφάρισε σε 24-24. Με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε και σε τρίτο ματς μπολ με τον Γάλλο Πριγέν με άσο να δίνει τη νίκη στην ομάδα του Ματιάσεβιτς.

Τα σετ 1-3 (25-23, 23-25, 21-25, 24-26)