Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του CEV Cup πήρε η ρουμανική Ταργκοβίτσε, η οποία έκανε δύο τις νίκες της κόντρα στον Ολυμπιακό με σκορ 3-1 σετ στο κλειστό γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη», αφήνοντας εκτός διοργάνωσης τις «ερυθρόλευκες».

Έχοντας χάσει στο πρώτο αγώνα στην Ρουμανία, με 3-2, ο Ολυμπιακός δεν είχε εύκολο έργο κόντρα στην Τραγκοβίτσε στο κλειστό γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη». Οι φιλοξενούμενες, με πολύ καλή απόδοση, έκαναν ακόμα δυσκολότερο το έργο της ομάδα του Ολυμπιακού και εν τέλει πήραν τη νίκη με 3-1 σετ () και το εισιτήριο για τα ημιτελικά του CEV Cup εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Άλμπα Μπλάι.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση με τις Ρουμάνες να αποκτούν προβάδισμα πέντε πόντων (6-11) και τις «ερυθρόλευκες» ν’ ανατρέπουν το σκορ στα τέλη του σετ (20-19). Μάλιστα, οι γηπεδούχες κατάφεραν να βρεθούν σε τριπλό set ball (24-21), όμως οι παίκτριες της Ταργκοβίτσε πραγματοποίησαν εκπληκτικό σερί, κατακτώντας το σετ με σκορ 26-24.

Η ομάδα από την Ρουμανία εμφανίστηκε με πατημένο το πόδι στο γκάζι στην επανάληψη. Από την αρχή πήραν προβάδισμα πέντε πόντων, το οποίο διευρύνθηκε στη συνέχεια. Τέσσερις πόντους πριν την κατάκτηση του σετ, οι φιλοξενούμενες πήραν διψήφια διαφορά (11-21), με αποτέλεσμα να κατακτήσουν με άνεση το δεύτερο σετ με σκορ 25-23.

Η αντίδραση ήταν μονόδρομος για την ομάδα του Ολυμπιακού, ώστε να παραμείνει στο ματς και συνάμα στη διεκδίκηση της πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι ήταν από την αρχή ως το τέλος του σετ σε θέση οδηγού, με τη μείωση στο σκορ (2-1) να έρχεται με σκορ 25-19.

Στο τέταρτο σετ η Ταργκοβίτσε βρέθηκε από νωρίς με double score (5-10), αναγκάζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού να πάρει και τα δύο time outs που είχε στη διάθεσή του. Η Ταργκοβίτσε με τις Μπιέλιτσα και Μιεοσάβλεβιτς να είναι άκρως αποτελεσματικές έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων (8-16) στην ομάδα τους, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ.

Από τη μεριά του ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, χάνοντας έτσι με σκορ 25-16 για το τελικό 3-1 στα σετ υπέρ της Τραγκοβίτσε.

Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-19, 25-16