Ο Ολυμπιακός κέρδισε άνετα την Κηφισιά (0-3) και πολύ δύσκολα πλέον θα χάσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Volley League.
Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε τους 51 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τον δεύτερο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Πειραιά πολύ δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου αφού εκτός από τον Παναθηναϊκό που αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική, κοντράρεται με Ελπίδα Αμπελοκήπων και Παμβοχαϊκό.

Η Κηφισιά μετά την σπουδαία νίκη που σημείωσε την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Παναθηναϊκό δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις. Η ομάδα των βορείων προαστίων έπεσε και πάλι στην πέμπτη θέση μετά τη νίκη του Φοίνικα επί του ΟΦΗ το Σάββατο.

Στο ματς του Ζηρίνειου ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος από το πρώτο σετ. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 12-15 και 13-17 δείχνοντας να έχουν το πάνω χέρι με την κατάκτησή του. Οι Κηφισιώτες μείωσαν 16-18 αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε και πάλι γκάζι και ξέφυγε με 17-21 κατακτώντας το πρώτο σετ με 20-25.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και κατάφερε να μείνει κοντά στον Ολυμπιακό μέχρι τέλους. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-18 αλλά οι Πειραιώτες έφεραν και πάλι τούμπα το σετ με 19-20. Στο 23-23 οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και κατέκτησαν το σετ φτάνοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία από πολύ νωρίς όταν και προηγήθηκε με 5-10 και 7-15. Η Κηφισιά αντεπιτέθηκε, μείωσε αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και ο Ολυμπιακός πήρε την άνετη νίκη.

Τα σετ 0-3 (20-25, 23-25, 20-25)