Ο ΠΑΟΚ, έχανε 2-1 σετ απ’το Μαρκόπουλο, οδήγησε το παιχνίδι στο ται-μπρέικ εκεί οπού βρέθηκε πίσω με match point όμως με ένα 4-0 σερί κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της σεζόν έως τώρα εκτιλύχθηκαν στο κλειστό του Μαρκόπουλου, εκεί που η τοπική ομάδα έβαλε τα… πολύ δύσκολα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε με 2-3 από την Αθήνα, δια πυρός και σιδήρου, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Καλύτερα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα στην αρχή, βρίσκοντας λύσεις από Κρολ και Κάφρεϊ, 7-10. Η διαφορά παρέμενε μέχρι και τα μέσα του σετ σε επίπεδα… ασφαλείας, με την Στράντζαλη να κάνει το 10-14. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν, 14-14, με τον Δικέφαλο να απαντάει με 0-3 σερί, 14-17, αυξάνοντας κιόλας το προβάδισμα με άσσο της Βεργίδου, 15-20.

Στην τελική ευθεία το Μαρκόπουλο μείωσε στον πόντο, 19-20, ενώ στη συνέχεια πήρε και σημαντικό προβάδισμα, 24-22. Ο Δικέφαλος «έσβησε» το πρώτο σετ μπολ, 24-23, ωστόσο η ομάδα της Αττικής πήρε το σετ με 25-23, 1-0.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη και του δεύτερου σετ. Ο ΠΑΟΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 5-6, ωστόσο στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, 10-10. Οι «ασπρόμαυρες» μπορεί να έμειναν πίσω, 15-14, ωστόσο έβγαλαν αντίδραση κάνοντας την ανατροπή, 15-17.

Η διαφορά αυξήθηκε σε κομβικό σημείο υπέρ του ΠΑΟΚ, 19-22, ωστόσο οι γηπεδούχες έφεραν το σετ στα ίσια, 22-22. Η ισοπαλία έμεινε μέχρι και το 24-24 με το σετ να κρίνεται στην… παράταση. Εκεί, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και με 26-28 ισοφάρισε σε 1-1.

«Ντέρμπι» ήταν και το τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι χέρι-χέρι στο σκορ στους πρώτους πόντους, 4-4. Ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα, 6-8, ωστόσο το Μαρκόπουλου με 5-0 σερί έκανε την ανατροπή, 11-8. Η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο για τις γηπεδούχες, 16-11, με τον Δικέφαλο να βγάζει αντίδραση μειώνοντας στους δύο, 17-15. Στην τελική ευθεία η διαφορά ήταν στον πόντο υπέρ του Μαρκόπουλου, 19-18, με τις γηπεδούχες να κάνουν 2-0 σερί, 21-18.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας στον πόντο, 22-21, ωστόσο το Μαρκόπουλο με σπουδαία προσπάθεια πήρε το σετ στις… λεπτομέρειες με 25-23, 2-1.

Γεμάτο ήταν και το τέταρτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει στην αρχή το προβάδισμα, 1-5, και τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν, 6-6. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι και το 10-9, με το Μαρκόπουλο στη συνέχεια να παίρνει διαφορά τριών πόντων, 16-13.

Ο Φενόλιο πέρασε την Ηλιοπούλου στην θέση της Βεργίδου, προσπαθώντας να βρει λύσεις. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά, 19-20, με το παιχνίδι να ισορροπεί, 22-22. Ο Δικέφαλος βρήκε το πρώτο σετ μπολ, 23-24, ωστόσο και το τέταρτο σετ οδηγήθηκε σε… παράταση, 24-24. Δείχνοντας χαρακτήρα, ο ΠΑΟΚ πήρε με 25-27 το σετ, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ ο ΠΑΟΚ μπορεί να ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα, 2-4, ωστόσο το Μαρκόπουλο έβγαλε αντίδραση και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 6-6. Οι γηπεδούχες με 2-0 σερί πήραν προβάδισμα, με την αλλαγή τερέν να γίνεται στο 8-6. Η συνέχεια του πέμπτου σετ ήταν ανάλογη, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει διαρκώς στον πόντο, αλλά το Μαρκόπουλο να παίρνει το σάιντ άουτ, 13-11.

Το πρώτο ματς πόιντ ήρθε για το Μαρκόπουλο, 14-12, με την Κάφρεϊ να το «σβήνει», 14-13, και στη συνέχεια να το δίνει στον ΠΑΟΚ, 14-15, αφού μεσολάβησε άουτ επίθεση των γηπεδούχων για το 14-14. Με την ψυχολογία υπέρ του, ο Δικέφαλος έκανε μία μεγάλη ανατροπή, τελειώνοντας το παιχνίδι με επίθεση της Κρολ, 14-16 και 2-3.

Τα σετ: 25-23, 26-28, 25-23, 25-27, 14-16