Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους “32” του CEV Challenge Cup, καθώς επικράτησε της Μίντλεφαρτ με 3-0 σετ.

Νίκη-μισή πρόκριση πήρε ο ΠΑΟΚ, που δεν επέτρεψε τους Δανούς να συνδυάσουν την επιστροφή τους στην Ευρώπη μετά από είκοσι χρόνια απουσίας, με θετικό αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με αρχική σύνθεση τους: Μπράουν, Ουόλς, Κουμεντάκη, Γάτση, Γιούντρις, Τζιουμάκα και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος ξεκίνησε νωθρά με τον Δικέφαλο να εκμεταλλεύεται προσωρινά το πλεονέκτημα της έδρας, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 8-6. Στα μισά του πρώτου σετ ο ΠΑΟΚ βρήκε τα πατήματα του, επέβαλλε τον ρυθμό του, και έχοντας Γιούντρις και Τζιουμάκα να ηγούνται επιθετικά, ανέτρεψε το σκορ, 13-16.

Στους τελευταίους πόντους οι Δανοί μείωσαν, 20-21, αλλά ο Δικέφαλος παρέμεινε συγκεντρωμένος και έκανε με 22-25, το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν πιο ισορροπημένη στους πρώτους πόντους, με τους γηπεδούχους να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα, 8-7. Εκεί ήταν που ήρθε και το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ, έχοντας τον Κουμεντάκη σταθερά καλό επιθετικά, φτάνοντας έτσι στην ανατροπή του σκορ και παίρνοντας το προβάδισμα, 15-16.

Με «όπλο» του το μπλοκ, ο ΠΑΟΚ αύξησε το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 17-21 και έπειτα άνευ αντίστασης με 19-25, έκανε το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και φτάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 8-16. Η απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ δεν έπεσε σε κανένα σημείο του σετ, με τον Δικέφαλο να κάνει με 16-25 το 0-3, αποτέλεσμα το οποίο του δίνει τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση.