Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για να προκριθεί στον τρίτο προκριματικό γύρο του CEV Champions League, καθώς επικράτησε της Μιχάνσκα Μινσκ με 3-2 σετ στο πρώτο ματς.

Ο Ολυμπιακός θα ήθελε σαφέστατα να έχει πάρει μια καθαρή νίκη στο πρώτο ματς της Β’ προκριματικής φάσης του Champions League, απέναντι στη Μιχάνσκα Μινσκ της Λευκορωσίας, ωστόσο όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι θα αρκεστεί και στο 3-2. Μια νίκη που φυσικά του δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση, αφού πλέον πάει στη ρεβάνς της 14ης Οκτωβρίου θέλοντας είτε νίκη, είτε ήττα στο τάι-μπρέικ και νίκη στο «χρυσό» σετ, ώστε να εξασφαλίσει την πρόκριση στη Γ’ προκρ. φάση.

Κλειστό ήταν το πρώτο σετ, με τις ομάδας να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 12-12. Στο σημείο αυτό, σερί πόντοι από Γενιτσαρίδη (3), Εμμανουηλίδου (4) και Γιώτα (2) έστειλαν τον Ολυμπιακό στο 18-13. Η Μινσκ έφερε το ματς στα ίσα και πάλι με σερί 4-0 κάνοντας το 18-17 και με ισοπαλίες στο 19-19 και το 20-20. Εκεί, το «ερυθρόλευκο» μπλοκ δούλεψε, η Γιώτα έκανε το 21-20, η Χριστοδούλου το 22-20 και τελικά το σετ ήρθε με 25-21 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός έκανε καλό ξεκίνημα με 4-1, 7-2 και 9-4 ενώ κάπου εκεί μείωσε η Μινσκ σε 9-7. Η διαφορά των «ερυθρόλευκων» διατηρήθηκε όμως για το 15-11 με τη Μινσκ να ισορροπεί και πάλι στο 15-15. Παρότι η ομάδα του Κουτίνιο πήρε κεφάλι με 21-18, η Μινσκ ήταν πιο ψύχραιμη, ισοφάρισε αρχικά και προηγήθηκε στο 24-25 για να πάρει και το σετ με 25-27 για το 1-1.

Με την ψυχολογία υπέρ της η Μινσκ ξεκίνησε καλύτερα και το τρίτο σετ, προηγούμενη με 4-8 πριν το τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός σιγά σιγά ψαλίδισε τη διαφορά και τελικά ισοφάρισε στο 9-9 με επί μέρους σερί 5-1. Μετά το 11-11 τελικά οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν και πάλι 14-11 και 16-13, με την Χίπε να ανεβάζει ρυθμούς σταδιακά και να αναλαμβάνει πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός διατήρησε διαφορά 2-3 πόντων στη συνέχεια, παίρνοντας το σετ με 25-23 για το 2-1.

Κλειστό ήταν και το τέταρτο σετ ως το 7-7, όταν η Μινσκ κατάφερε να ξεφύγει με ένα σερί 0-5 στο 7-12 και να διατηρήσει τη διαφορά ως το 12-17 και το τάιμ άουτ του Κουτίνιο. Έτσι κύλησε το σκορ, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται 13-18, 14-19 και 16-23. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στο 20-24 όμως ήταν ήδη αργά, το σετ τελείωσε στο 20-25 για τις Λευκορωσίδες και το 2-2.

Ίδια εικόνα και στο τάι-μπρέικ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά ως το 7-7 όταν και ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά 9-7, διατηρώντας τη τελικά ως το τέλος, έχοντας την απαραίτητη ψυχραιμία και εμπειρία στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα. Το σετ τελείωσε στο 15-13 και το 3-2.

Τα σετ: 25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13