Ο Ολυμπιακός χωρίς να χάσει σετ για δεύτερο σερί ματς στους τελικούς, σκόρπισε με 3-0 τον Παναθηναϊκό και βρίσκεται μία μόλις νίκη μακριά από το back to back στη Volley League ανδρών.

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν με όρεξη και συγκέντρωση το ματς, δείγμα της κρισιμότητάς του. Μέχρι το 5-5 Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πήγαιναν χέρι-χέρι, ενώ ένα ξέσπασμα του πρώτου με κινητήριο μοχλό τον Σαλβαδόρ Ιντάλγκο που πέτυχε τους πέντε από του οκτώ πρώτους πόντους, έκανε το πρώτο σετ 8-5.

Ο Ανδρέας Ανδρεόπουλος κάλεσε εσπευσμένα time out, οι παίκτες του αφυπνίστηκαν και το σερί (3-0) των “πρασίνων” έφερε το σετ στα ίσια (8-8).

Ωστόσο, οι Πειραιώτες ανέκτησαν ξανά τα ηνία του ματς (12-10, 13-11, 15-13), μέχρι να κάνουν το 18-15 και να αναγκάσουν τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να ξοδέψει και το δεύτερο time out του.

Στη συνέχεια του σετ δεν άλλαξε κάτι, οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν ταχύτητα, βρήκαν δύο άσους από τον Κουμεντάκη και με τη βοήθεια του μπλοκ (4-2 οι κερδισμένοι πόντοι σε αυτό το σετ) έκαναν το 1-0 στον δεύτερο τελικό.

Σημεία κλειδιά του πρώτου σετ ήταν η δύναμη του Ολυμπιακού σε σερβίς, φιλέ και στο γεγονός ότι έβγαλε τον Ερνάντες από το παιχνίδι, καθώς χαλούσε την υποδοχή του Τριφυλλιού και δεν έφτανε ορθολογικά η μπάλα στον Κουβανό.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα από τους γηπεδούχους, παίρνοντας προβάδισμα με τρεις πόντους για πρώτη φορά (1-4). Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που είχε κεφάλι στο σκορ.

Οι χαμηλές πτήσεις του Γίρι Κόβαρ και το τρομερό στατιστικό του Ολυμπιακό στο σερβίς έχοντας 11 άσους έναντι μηδέν των “πρασίνων” άλλαξαν τις ισορροπίες στο σετ.

Όλα αυτά σε συνδυασμό με το “ερυθρόλευκο τείχος” στο φιλέ επέτρεψε στην ομάδα του Ντάνιελ Καστελάνι να κατακτήσουν με άνεση και το δεύτερο σετ, αφού στην τελική ευθεία ανέβασαν την απόδοσή τους.

Τα σετ: 25-17, 25-16, 26-24

Προηγούμενο άρθροΤσάβι: “Κόντρα στην Παρί θα πρέπει να είναι σαν τις μαγικές νύχτες στο Camp Nou”
Επόμενο άρθροΠαναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Οι 12αδες του ντέρμπι