Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του τον αποκλεισμό του Κυπέλλου και επιβλήθηκε της Κηφισιάς με 3-0 σετ.

Μετά τον αποκλεισμό από τον Φοίνικα Σύρου για το Κύπελλο, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήραν μια εύκολη νίκη επί της Κηφισιάς με 3-0 σετ στο κλειστό του Αγ. Θωμά.

Με την επικράτηση αυτοί οι πράσινοι παρέμειναν σίγουρα πρώτοι στη βαθμολογία και περιμένουν το αυριανό ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, προκειμένου να μάθουν τη διαφορά που διαμορφωθεί από τους διώκτες του.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και με ωραίο πόντο του Θανάση Πρωτοψάλτη πήρε αέρα πέντε πόντων στην αρχή του αγώνα (8-3) απέναντι στην Κηφισιά. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρεις σερί πόντους μείωσαν σε 8-6 και δεν άφησαν το τριφύλλι να πάρει διαφορά ασφαλείας. Το τριφύλλι ωστόσο πάτησε… γκάζι και πάλι και κατάφερε να προηγηθεί με 12-7, με όμορφο πόντο του Στάλεκαρ. Οι πράσινοι με νέο πανέμορφο πόντο του Πρωτοψάλτη έφεραν τη διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της από την αρχή του αγώνα (16-10) και έβαλαν γερές βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο (20-10), με τους πράσινους να παίρνουν το πρώτο σετ με 25-15.

Το τριφύλλι και στο δεύτερο σετ μπήκε δυναμικά και με όπλο το πολύ καλό μπλοκ προηγήθηκε με 3-2. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και μείωσε γρήγορα στον πόντο (4-3), όμως ο Παναθηναϊκός με όμορφο τελείωμα του Στάλεκαρ και λόγω των πολλών λαθών των φιλοξενούμενων προηγήθηκαν με 8-4. Η Κηφισιά με πολύ καλή αντίδραση στην επίθεση του τριφυλλιού μείωσε σε 11-9, ωστόσο οι γηπεδούχοι με τα συνεχόμενα σερβίς του Στάλεκαρ προηγήθηκαν με 15-9. Το τριφύλλι προηγήθηκε με 19-12, με την Κηφισιά να μειώνει σε 19-14. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε το δεύτερο σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ και με τον Στάλεκαρ στο σερβίς οι πράσινοι προηγήθηκαν με 5-0. H Κηφισιά ωστόσο δεν το παράτησε και με σωστές επιθετικές ενέργειες μείωσε σε 6-4 και στη συνέχεια σε 7-6. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά σε 11-10, όμως το τριφύλλι πήρε προβάδισμα με 15-11. Η Κηφισιά πίεσε κι άλλο με αποτέλεσμα να κάνει το 15-13, όμως οι πράσινοι πήραν και πάλι προβάδισμα με 17-13. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-21, ωστόσο τελικά έχασαν το σετ με 25-22 και το τριφύλλι πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.