Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Ολυμπιακού με 3-1 σετ και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Οι “πράσινες” ήταν ανώτερες και φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή απόδοση, καλύτερη από αυτή στον πρώτο τελικό, πήρε τη νίκη με 3-1 σετ (25-17, 25-22, 22-25, 25-21), ισοφαρίζοντας σε 1-1 στη σειρά των τελικών. Επόμενο παιχνίδι στο αθλητικό κέντρο «Μελίνα Μερκούρη» στις 6 Μαΐου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι αποκτώντας από την αρχή ένα προβάδισμα τριών πόντων (6-3). Βέβαια, σε κάθε προβάδισμα των γηπεδούχων, οι ερυθρόλευκες έβρισκαν απάντηση, προσπερνώντας για μία και μοναδική φορά στο σετ (11-12).

Οι παίκτριες του Γκάιτς, σε εκείνο το χρονικό διάστημα, βελτίωσαν πολύ το μπλοκ τους. Έσπασαν πολλές επιθέσεις του Ολυμπιακού και στη συνέχεια πήραν και πόντους και ανέκτησαν το προβάδισμα των τριών πόντων (15-12), το οποίο διεύρυναν στη συνέχεια (21-17) για να κλείσουν το σετ με 25-17 και να πάρουν προβάδισμα.

Η αρχή του δεύτερου σετ βρήκε τις πράσινες σε ρόλο κυνηγού, με τις παίκτριες του ολυμπιακού να διατηρούν προβάδισμα ενός πόντου (7-8). Βέβαια, μετά από ένα τάιμ-άουτ η γηπεδούχες πραγματοποίησαν ένα σερί 7-2 για να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 14-10. Και πάλι όμως οι παίκτες του ολυμπιακού βρήκαν απαντήσεις και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 16-17.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο έως το 22-22, όπου ένας πόντος της Κρος και δυο λάθη από Χίπε και Σάλας τελείωσαν το σετ υπέρ του Παναθηναϊκού (25-22) για να γίνει το 2-0.

Όπως ήταν φυσικό, ο ολυμπιακός στο τρίτο σετ μπήκε για να βγάλει αντίδραση και να μειώσει σε 2-1. Οι παίκτριες του Παρίζι και μπήκαν πολύ δυνατά προηγούμενες με 4-2. Στη συνέχεια διατήρησαν το συγκεκριμένο προβάδισμα, με τον παναθηναϊκό να βελτιώνει το μπλοκ του και να παίρνει προβάδισμα 15-14.

Όμως, το +1 του Παναθηναϊκού κράτησε για πολύ λίγο, με τις «ερυθρόλευκες» να ανακτούν ξανά το προβάδισμα το δύο πόντων (17-15), το οποίο και διατήρησε και κατάφεραν να κλείσουν το σετ με 25-22, μειώνοντας στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε! Απέκτησε, νωρίς, προβάδισμα πέντε πόντων (11-6), το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια φτάνοντας μέχρι το 22-15. Είχε set ball/match ball (24-17), όμως εκεί οι παίκτριες του Ολυμπιακού μείωσαν στο -3 (24-21), χωρίς να καταφέρει κάτι παραπάνω με το σετ να κλείνει με 25-21.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 22-25, 25-21