Την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup γυναικών πήρε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε και στο δεύτερο αγώνα της Νόβα Γκόριτσα με 3-0 σετ, πετυχαίνοντας δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το «τριφύλλι» δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην αναμέτρηση και βγάζοντας την διαφορά της ποιότητάς του στον αγωνιστικό χώρο, πήρε εύκολα τα δύο σετ που χρειάζονταν για την πρόκριση, ενώ στη συνέχεια έφτασε και στη νίκη.

Στη φάση των «16», ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την CSM Βουκουρεστίου, που με τη σειρά της απέκλεισε την Νιρεγκάζα από την Ουγγαρία.

Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τις Καρκάσες και Άτκινσον να οδηγούν προηγήθηκε με 1-7, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Οι Σλοβένες της Νόβα Γκόριτσα κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά 6-10, αλλά οι «πράσινες» δεν έχασαν σε κανένα σημείο του πρώτου σετ τον έλεγχο, ακόμα και όταν οι γηπεδούχες μείωσαν σε 17-18. Η ποιότητα του «τριφυλλιού» μίλησε στο κρίσιμο σημείο και αφού ο Παναθηναϊκός μεγάλωσε τη διαφορά στο +3 (17-20) με την Γκρότες, πήρε το πρώτο σετ με 20-25.

Στην αρχή του δεύτερου σετ η Νόβα Γκόριτσα παρουσιάστηκε περισσότερο ανταγωνιστική, συμβαδίζοντας με τον Παναθηναϊκό στο σκορ (8-9). Από εκείνο το σημείο και έπειτα το «τριφύλλι» ανέβασε ρυθμό και με κορυφαίες τις κεντρικές του εκτόξευσε το σκορ στο 8-16. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «πράσινες» δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 18-25, να κάνουν το 0-2 στα σετ και να κατοχυρώσουν και τυπικά την πρόκριση στη φάση των «16».

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε με φούρια (6-9), αλλά η Νόβα Γκόριτσα εκμεταλλεύτηκε μία χαλάρωση των κοριτσιών του Καλμαζίδη ανατρέποντας το σκορ (14-11). Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 16-16, ενώ στη συνέχεια προσπέρασαν με 20-21, δείχνοντας πως ήθελαν να τελειώσουν και το ματς το συντομότερο δυνατό. Η Νόβα Γκόριτσα αντέδρασε και έφτασε σε σετ μπολ (24-22), αλλά ξανά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 24-24 και στη συνέχεια πήρε το σετ με 25-27 και τη νίκη με 0-3.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 18-25, 25-27)