Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κόντρα στον Άρη, με τις «ασπρόμαυρες» να επικρατούν 3-0 σετ και να μένουν μόνες δεύτερες στον βαθμολογικό πίνακα.

Ντέρμπι Θεσσαλονίκης μόνο για ένα σετ είδαμε στη Μίκρα. Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Άρη με τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου να παίρνουν την μεγάλη νίκη επικρατώντας των «κιτρίνων» με 3-0 (25-17, 26-24, 25-20), σε ένα παιχνίδι που κράτησε μόλις 75 λεπτά. Μια νίκη που έφερε τον ΠΑΟΚ στην δεύτερη θέση χωρίς συγκάτοικο με 32 βαθμούς, 2 μόλις λιγότερους από τον Παναθηναϊκό τον οποίο υποδέχεται την ερχόμενη βδομάδα. Από την άλλη ο Άρης γνώρισε την 2η ήττα του και βρίσκεται στην 3η θέση με 29 βαθμούς.

Στα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ έχοντας τον κόσμο στο πλευρό του μπήκε εξαιρετικά στο ματς και κατάφερε να κάνει το 1-0 με χαρακτηριστική άνεση. Έτσι τα πάντα θα λέγαμε πως κρίθηκαν στο δεύτερο. Εκεί οι «ασπρόμαυρες» προηγήθηκαν με 24-21 δείχνοντας έτοιμες για ένα επίσης άνετο 2-0, αλλά οι «κίτρινες» ισοφάρισαν σε 24-24, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο σετ. Ωστόσο η Μερτέκη καθάρισε για τον ΠΑΟΚ, όταν με μια επίθεση και ένα μπλοκ διαμόρφωσε το 26-24 και κάνοντας έτσι το 2-0 για την ομάδα της.

Με την ψυχολογία με το μέρους τους, οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ δυνατά στο τρίτο και έφτασαν να προηγούνται με 18-11. Στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν και σε ένα βαθμό το κατάφεραν, χωρίς όμως να μπορέσουν να ολοκληρώσουν την προσπάθειά τους και τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 3-0.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Φιντόν με 19 πόντους και την ακολούθησαν οι Μερτέκη με 15 και Κογιάρ με 11. Για τις ηττημένες η Μερκάδο είχε 18, αλλά ήταν μόνη της.