Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαίο διπλό και στην Θεσσαλονίκη, ζευγάρωσε τις νίκες επί του ΠΑΟΚ (3-2) και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τους τελικούς της Volley League Γυναικών.

Σε ένα ματς μέχρι… τέλους στο PAOK Sports Arena, που διήρκησε παραπάνω από δυόμιση ώρες και κρίθηκε στο ται μπρέικ (2-3), ο Παναθηναϊκός συνάντησε τον αξιόμαχο ΠΑΟΚ, παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό και μαζί την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών.

Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς, έχοντας ως κορυφαίες τις Γκρόθες και Κρος, έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, και εκεί με ποιότητα και ψυχραιμία, σφράγισε τη νίκη, κάνοντας το 2/2 στη σειρά με τον Δικέφαλο. Άλλη μια γεμάτη εμφάνιση από την Κογιάρ για τις γηπεδούχες, οι οποίες πάλεψαν για να στείλουν τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησαν οι: Πολυνοπούλου, Μερτέκη, Καλαντάντζε, Κογιάρ, Λι, Φιντόν και λίμπερο η Ξανθοπούλου.

Για τον Παναθηναϊκό οι: Χατζηευστρατιάδου, Χαντάβα, Κωνσταντίνου, Κρος, Γκρότες, Παπαφωτίου και λίμπερο η Ρόγκα.

Νευρικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες στην αναμέτρηση, με τον ΠΑΟΚ να γίνεται ο πρώτος που φτάνει στους +4, πιέζοντας από τη γραμμή του σερβίς με τη Λι Ντα Γιονγκ (12-8). Η Χαντάβα προσπάθησε να σημάνει την αντίδραση για τις πράσινες (15-10, 18-12), όμως ο Δικέφαλος είχε ανεβάσει στροφές και άνευ αντίστασης, έφτασε τη διψήφια διαφορά με την συμβολή τόσο της Φιντόν, όσο και της Κογιάρ (23-13). Όντας ανώτερος στο 1ο σετ, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 με πρώτο χρόνο της Καλαντάτζε για το 25-15.

Σε μια άκρως αντίθετη εικόνα στο 2ο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… φουριόζος και με την Γκρόθες να δίνει σταθερά λύσεις επιθετικά, «έχτισε» από νωρίς διαφορά ασφαλείας (2-6, 3-8). Παρουσιάζοντας ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο, και βελτιωμένη σε άμυνα και υποδοχή, η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς άνοιξε ακόμα περισσότερο την ψαλίδα χάρη της Χαντάβα (9-17), με την Κογιάρ από πλευράς ΠΑΟΚ, να προσπαθεί να επαναφέρει τις «ασπρόμαυρες» στη διεκδίκηση του σετ (13-20). Οι «πράσινες» όμως δεν… αγχώθηκαν, και με την συνήθης ύποπτη… Γκρόθες, έφτασαν στην ισοφάριση (13-25).

Έχοντας το μομέντουμ ο Παναθηναϊκός μπήκε υποσχόμενα στο 3ο σετ, με τον Δικέφαλο να έχει άμεση απάντηση με τις Μερτέκη και Κογιάρ (4-4, 6-5). Με όπλο τους το μπλοκ αλλά και την Ισπανίδα διαγώνιο, οι «ασπρόμαυρες» του Μάρκο Φενόλιο, αύξησαν το προβάδισμα τους στα μέσα του σετ (14-10), όμως η επιθετική τους αστοχία στη συνέχεια, αλλά και αβίαστα λάθη στα οποία προέβησαν, επέτρεψε τις «πράσινες» να επιστρέψουν με άσσο της Παπαφωτίου και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με την Κωνσταντίνου (18-19). Το ντέρμπι έπειτα εξελίχθηκε σε… θρίλερ, με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι φέρνοντας το ματς στα ίσα σε κομβικά σημεία (23-23, 25-25), με τον Δικέφαλο εν τέλει με ψυχραιμία, να «κλείνει» το σετ με την Πολυνοπούλου στο 27-25 για το 2-1.

Γκρόθες και Κρος έβαλαν από νωρίς βάσεις για τις φιλοξενούμενες στο 4ο σετ (4-7, 6-10). Η Παπαφωτίου μοίραζε σταθερά το παιχνίδι στην Ολλανδέζα ακραία και στην Καναδή κεντρική (7-13), οι οποίες «τελείωναν» σωστά τις φάσεις, επιτρέποντας τη διαφορά να ξεφύγει (8-15). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει με τη Φιντόν (12-21, 13-23), όμως οι πράσινες χωρίς δυσκολία, επέβαλαν την κυριαρχία τους με άσσος της Χαντάβα (13-25), στέλνοντας το ματς στο τάι μπρεικ.

Συνηθισμένος στο… τάι μπρέικ, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς διαφορά με την καθοριστική για άλλο ένας ματς, Κογιάρ, αλλά ο Παναθηναϊκός απέδειξε πως έχει δυνάμεις, «τρέχοντας» σερί με τις Χαντάβα και Χατζηευστρατιάδου (3-5). Η Κογιάρ έδωσε ξανά «φτερά» στον Δικέφαλο (10-9), όμως η Γκρόθες είχε και πάλι απάντηση σε μια μάχη μέχρι… τέλους στο PAOK Sports Arena, που τελικά βάφτηκε «πράσινο» καθώς έκλεισε στο 12-15, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος

1ο σετ: 25-15, 2ο σετ: 13-25, 3ο σετ: 27-25, 4ο σετ: 13-25, 5ο σετ: 12-15