Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα του Πανναξιακού με 3-0 σετ, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το νικηφόρο σερί του στη Volley Leαgue γυναικών, παίρνοντας μια σημαντική νίκη με 3-0 σετ επί του Πανναξιακού στη Μίκρα άνευ αντίστασης.

Τα κορίτσια του Μάρκο Φενόλιο κράτησαν την έδρα τους και έχοντας την Κογιάρ σε πολύ καλή μέρα, έβαλαν στην τσέπη τους τρεις σημαντικούς βαθμούς, που τις επέτρεψαν να αφήσουν πίσω τους Άρη και ΑΕΚ και να σκαρφαλώσουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας (50 βαθμούς).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Πανναξιακός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε (2-5), με την Κογιάρ να ψαλιδίζει τη διαφορά του ΠΑΟΚ, μειώνοντας τελικά στον πόντο (9-10). Η Ισπανίδα διαγώνιος συνέχισε να ηγείται στο φιλέ και με τη συμβολή της Καλαντάτζε οι «ασπρόμαυρες» έφεραν το ματς στα ίσα (13-13). Η Λιάγκη διατηρούσε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, με την Κογιάρ να κρατάει συνεχώς τον Δικέφαλο στη διεκδίκηση του σετ, ισοφαρίζοντας σε κομβικές στιγμές (23-23), για να «κλείσει» τελικά το… θρίλερ με επίθεση της, για το 29-27 και το 1-0.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε με… αέρα και πιάνοντας υψηλά ποσοστά από τη γραμμή του σερβίς, δημιούργησε διαφορά ασφαλείας (7-1). Τα κορίτσια του Μάρκο Φενόλιο έμοιαζαν ασταμάτητα και με όπλο τους το μπλοκ έφτασαν τη διαφορά στους +9 (14-5). Ο Πανναξιακός αδυνατούσε να πιάσει ρυθμό και με διαδοχικά άστοχα σερβίς του επέτρεψε τις γηπεδούχες να ξεφύγουν (20-7). Τελικά το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ, με την Κογιάρ να διαμορφώνει εκ νέου το 25-9 και το 2-0.

Το ξεκίνημα του 3ου σετ ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο με την Κογιάρ να ισοφαρίζει σε 5-5, για να… ξαναχτυπήσει ανοίγοντας ακόμα περισσότερο ψαλίδα με δύο συνεχόμενους άσσους (8-5). Χωρίς να χρειαστεί να ανεβάσει στροφές και με απόλυτη συγκέντρωση, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα του, με την Τερζόγλου να ηγείται στο φιλέ (17-11). Λιάγκη και Βλάσιτς ψαλίδισαν τη διαφορά αλλά με ψυχραιμία και σωστές αποφάσεις ο Δικέφαλος πήρε την καθαρή νίκη, έπειτα από επίθεση της Φιντόν (25-19).

Αναλυτικά τα σετ: 29-27, 25-9, 25-19