Σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση για τον Παναθηναϊκό που επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Άρη για την έκτη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Μόνη στην τέταρτη θέση είναι πλέον η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη.

Το «τριφύλλι» έδειξε μέταλλο μεγάλης ομάδας αφού βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ σε αρκετά σημεία του δεύτερου και του τέταρτου σετ. Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη με 13 βαθμούς πλέον είναι στην 4η θέση στη μάχη που δίνει για την είσοδο στα πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός απέχει 4 βαθμούς από τον πρώτο ΑΟ Θήρας και τρεις από τον δεύτερο Ολυμπιακό. Ο Άρης από την άλλη έμεινε στους 9 βαθμούς και δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο του σερί.

Για τις φιλοξενούμενες μεγάλη εμφάνιση έκανε η Κοσμά με την Πότοκαρ. Ο Άρης είχε σε μεγάλη μέρα την Όγκουστ και την Χακάογλου, ενώ εμφάνιση – αποκάλυψη έκανε η 15χρονη Ανθούλη.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο πρώτο σετ. Με τα καλά σερβίς της Κοσμά η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη προηγήθηκε με 3-7 ενώ διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (6-12) με την Πότοκαρ.

Το «τριφύλλι» εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα με τον Άρη να μειώνει και να μπαίνει ξανά στο σετ με την Ανθούλη. Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη πήρε το πρώτο σετ με 19-25.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε μία μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με Χοκάογλου και Όγκαστ έφτασε 11-7 με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους έξι πόντους (14-8) μετά από λάθος της Πότοκαρ. Οι φιλοξενούμενες με την Κελεσίδη στην γραμμή του σερβίς μείωσε σε 14-12 αλλά με λάθος της Πότοκαρ ο Άρης έκανε νέο σερί για το 17-12. Ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 6-13 και προσπέρασε με 20-22 με την Οικονομίδου. Οι παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήραν το σετ με 22-25.

Ο Άρης μπήκε καλά και στο τρίτο σετ. Οι γηπεδούχες με άσο της Κωνσταντινίδου προηγήθηκαν με 19-15 λίγο πριν την τελική ευθεία του σετ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε και πάλι σε 22-21 μετά από παράβαση της Όγκουστ αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τελικά το σετ με 26-24 με άσο της Κωνσταντινίδου.

Με φόρα από την κατάκτηση του τρίτου σετ ο Άρης προηγήθηκεν με 6-2 στο 4ο με την Κωνσταντινίδου. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 10-7 με μπλοκ της Πότοκαρ αλλά η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη έφτασε στο 18-13 με την Όγκουστ. Το καλό σερβίς έκανε και πάλι τη διαφορά για το «τριφύλλι» που ισοφάρισε σε 22-22 μετά από λάθος της Ανθούλη ενώ προσπέρασε με 22-23 με την Πότοκαρ. Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη τελείωσε το ματς και πήρε το σημαντικότατο τρίποντο.

Τα σετ (1-3): 19-25 22-25, 26-24, 22-25