Τα παιχνίδια του ΠΑΟΚ με τον ΑΟ Θήρας και του Παναθηναϊκού με τον Άρη ξεχωρίζουν στο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Στο ματς που ανοίγει την αυλαία της αγωνιστικής ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Ηλιούπολη. Η ομάδα του Πειραιά προέρχεται από σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Ουγγαρία για το Τσάλεντζ Καπ και αναμένεται να πάρει εύκολη νίκη αφού η Ηλιούπολη δεν έχει κερδίσει σετ στο πρωτάθλημα.

Λίγη ώρα αργότερα ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Άρη. Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη θέλει να επανέλθει στις νίκες αφού προέρχεται από ήττα με 3-2 σετ στη Σαντορίνη.

Το τριφύλλι είναι στην τρίτη θέση έναν βαθμό περισσότερο από τον ΠΑΟΚ. Ο Άρης προέρχεται από τη νίκη με 3-1 σετ επί του Πανναξιακού και παρέμεινε στο κυνήγι της τετράδας, όμως έχει δύσκολο πρόγραμμα μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Στο ματς του πρώτου γύρου ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 3-1 σετ.

Το σπουδαίοτερο ματς της αγωνιστικές διεξάγεται στο κλειστό της Μίκρας όπου ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον ΑΟ Θήρας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με 33 βαθμούς είναι στην 4η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από τον 3ο Παναθηναϊκό. Ο ΑΟ Θήρας που είναι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας την Τετάρτη πανηγύρισε ιστορική νίκη επί της κυπελλούχου Γερμανίας Δρέσδη και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Σαντορίνη, η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς νίκησε με 3-0 σετ.