Η Εθνική Κορασίδων γνώρισε βαριά ήττα 31-82 από την Ισπανία στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος U16.

Ανυπέρβλητο φάνηκε πως ήταν το εμπόδιο της Ισπανίας για την Εθνική Κορασίδων. Τα κορίτσια της Βασιλείας Γκουζίνη δεν μπορέσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να ανταγωνιστούν την πολύ ανώτερη «φούρια ρούχα» και ηττήθηκαν, εύκολα, με διαφορά 51 πόντων (31-82).

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεση, καθώς κατάφερε να σημειώσει μόλις 8 πόντους στην πρώτη περίοδο. Το παιχνίδι πήρε το δρόμο του μετά το τέλος του ημίχρονου με την Ισπανία να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά 19 πόντων (16-35).

Τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμα χειροτέρα στην τρίτη περίοδο, με την Ελλάδα να σημειώνει μόλις ένα καλάθι και την διαφορά να ανοίγει στους 34 πόντους. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την κόουτς της Εθνικής να μοιράζει το χρόνο σε όλα τα κορίτσια. Επόμενος αγώνας για την Ελλάδα αύριο (13/8) κόντρα στην Σλοβενία (19:00).

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 8-18, 2-17, 13-30