Η Ελλάδα μπορεί να καρδιοχτύπησε, όμως πήρε και τη δεύτερη νίκη της στα προκριματικά του Eurobasket 2021 με σκορ 65-70. Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν εκπληκτικός με 17 πόντους, ενώ θετικοί ήταν οι Λαρεντζάκης (15π.) και Μαργαρίτης (14π.). Για τη Βοσνία ξεχώρισαν οι Μιλόσεβιτς (17π.) και Άτιτς (13π.), όμως δεν μπόρεσαν ν’αποσοβήσουν την ήτα για τη χώρα τους.

Πολύ νωθρά ξεκίνησε η εθνική μας ομάδα την αναμέτρηση με τους Βόσνιους. Οι Χαλίλοβιτς και Αντάμοβιτς ήταν πολύ παραγωγικοί και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος πήρε γρήγορα τάιμ-άουτ και σουλούπωσε κάπως τα πράγματα, βλέποντας τους Μποχωρίδη και Καββαδά να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Το 16-17 υπέρ της επίσημης αγαπημένης, ήταν θετικό, όμως η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη.

Η Ελλάδα ήταν αρκετά καλή στη δεύτερη περίοδο, όπου ξεχώρισαν οι Αγραβάνης και Μαργαρίτης. Οι δύο φόργουορντ ήταν πολύ αποδοτικοί εκτελεστικά κι αυτό έδωσε ψυχολογία στους συμπαίκτες του. Οι Βόσνιοι είχαν εγκλωβιστεί μερικώς από την άμυνα της Ελλάδος και σκόραραν κυρίως μ’ατομικές ενέργειες. Το 34-40, που ήταν και σκορ ημιχρόνου, ήταν κολακευτικό για τους γηπεδούχους κι αυτό φάνηκε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση ήταν ακόμα καλύτερη για τη “γαλανόλευκη”, η οποία έβγαλε πάθος στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι που δνε διαθέτουν πολύ ταλέντο, προσπάθησαν να παίξουν πικ εν ρολ, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Για να μην είμαστε υπερβολικοί, οι Μιλόσεβιτς και Άτιτς πήραν πολλές φάσεις πάνω τους και δικαιώθηκαν, αφού τα ελληνικά μετόπισθεν είχαν μερικώς χαλαρώσει. Βέβαια το 55-63 έχριζε την Ελλάδα φαβορί για τη νίκη, όντας πιο έμπειρη από την αντίπαλό της. Σίγουρα οι Άτιτς και Πάσαλιτς πήγαν να φέρουν τα πάνω-κάτω και λίγο έλειψε να τα καταφέρουν.

Οι γηπεδούχοι λόγω χρόνου δεν πρόλαβαν κι έτσι η Ελλάδα έκανε το δύο στα δύο στα προκριματικά του Eurobasket 2021, κερδίζοντας με σκορ 65-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 34-40, 43-59, 65-70