Την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης εξασφάλισε η Ισπανία, η οποία αν και δυσκολεύτηκε, έκαμψε τελικώς την αντίσταση του αξιόμαχου Πουέρτο Ρίκο με τελικό σκορ 73-63.

Στην πρεμιέρα του στο Παγκόσμιο Κύπελλο, το Πουέρτο Ρίκο έκανε την απόλυτη ανατροπή με αντίπαλο το Ιράν, χάρη σε τρομερό ξέσπασμα στο φινάλε και buzzer beater. Απέναντι στην Ισπανία οποιαδήποτε χαλάρωση δεν… επιτρέπεται και οι παίκτες του Έντι Κασιάνο μας χάρισαν ένα ανταγωνιστικό ως το τέλος παιχνίδι. Η ποιοτική Ισπανία τα βρήκε σκούρα για 25 λεπτά και μολονότι δεν «καθάρισε» νωρίτερα την υπόθεση νίκη εντέλει πήρε το ροζ φύλλο που την στέλνει στην δεύτερη φάση των «16» και μάλιστα στην πρώτη θέση. Κορυφαίος για τους «φούριας ρόχας» ο σταρ της ομάδας, Μαρκ Γκασόλ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, διψήφιος και ο Ρίκι Ρούμπιο (17π., 8ριμπ.), τραγικό ποσοστό στα τρίποντα (4/30 και 13%). Από πλευράς Πουέρτο Ρίκο διψήφιοι ήταν οι Κλαβέλ (13π.) και Μπράουν (11π.).

Ντέρμπι από το ξεκίνημα στο «Guangzhou Gymnasium» με του Πουέρτο Ρίκο να βρίσκει πόντους μέσα από την εκτέλεση αλλά και την δημιουργία του Γκάρι Μπράουν και να βρίσκεται στο +5 με τρίποντο του Ντίαζ (12-7 στο 3′). Οι Ισπανοί ήταν αρκετά άστοχοι από μέση και μακρινή απόσταση, πήραν όμως με γκολ-φάουλ του Ρούμπιο το πρώτο του προβάδισμα (16-17 στο 6′), το δεκάλεπτο όμως είχε τους γηπεδούχους στην κεφαλή (21-17 στο 10′) με τέσσερις πόντους του Ροντρίγκες. Ο ίδιος παίκτης επανέφερε διαφορά στο +6 (27-21 στο 12′) όταν οι παίκτες του Σκαριόλο έβγαλαν αντίδραση. Ένα επιμέρους 2-11 στο οποίο ο Κολόμ είχε ενεργό συμμετοχή άλλαξε την εικόνα του ματς (29-32 στο 16′) και έστειλε την Ισπανία με προβάδισμα ενός πόντους στα αποδυτήρια (35-36 στο 20′), σε ρεσιτάλ άστοχων περιφερειακών σουτ (4/13 και 2/17 αντίστοιχα).

Το προφίλ της αναμέτρησης έδειξε να ξεκαθαρίζει στην τρίτη περίοδο. Ο Μαρκ Γκασόλ πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες (35-43 στο 23′) και έδωσε στην ομάδα του τον ρυθμό που αναζητούσε. Η συνδρομή του Γιουλ με τα… μανταρίνια έφερε την διαφορά σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στο ματς (43-53 στο 27′), με την Ισπανία να έχει σαφή παράσταση νίκης στο 30′ (45-57). Στην τελευταία περίοδο η διακύμανση, πάντως, δεν ήταν τυπική. Η διαφορά έφτασε στο +14 (49-63 στο 33′, κάρφωμα του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ), οι παίκετς του Κασιάνο πάλεψαν και μείωσαν (61-69), η τελική κόρνα όμως βρήκε την Ισπανία νικήτρια.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-36, 45-57, 63-73