Μεγάλη νίκη για το Βέλγιο που επικράτησε της Ισπανίας με 58-53 έπειτα από ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Μεγάλη νίκη για το Βέλγιο, μεγάλο… κάζο για την Ισπανία. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν της ομάδας του Σέρχιο Σκαριόλο με 58-53 παίρνοντας μια σπουδαία νίκη χάρις στην εξαιρετική τους εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 33’ το σκορ ήταν 40-48 για τους Ισπανούς, με τους Βέλγους να «τρέχουν» σερί 13-0 στο επόμενο εξάλεπτο, να παίρνουν προβάδισμα με 53-48 και ουσιαστικά να «κλειδώνουν» το αποτέλεσμα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρετίν Ομπασοχάν που είχε 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Πιέρ Αντουάν Ζιλέ είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Ισπανούς 14 πόντους είχε ο Μπριθουέλα και 10 ο Πάρα, ενώ στα… ρηχά έμεινε ο Χουάντσο Ερνάνγκομεθ που είχε 2 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 18:32 λεπτά συμμετοχής.

Τα Δεκάλεπτα: 11-14, 19-26, 40-39, 58-53.