H Φινλάνδια επικράτησε της Τσεχίας με 98-88 και οι Σάσου Σάλιν μαζί με τον Λάουρι Μάρκανεν έβαλαν φωτιά στα καλάθια!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σάσου Σάλιν με 23 πόντους (5/8τριπ.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν και ο ηγέτης της ομάδας, Λάουρι Μάρκανεν με 34 πόντους παρέα με 10 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Γιαν Βέσελι κατέγραψε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Άουντα είχε 13 πόντους και ο Βόιτεκ Χρούμπαν άλλους 12 πόντους.Το ματς

Στην πρώτη περίοδο η Φινλανδία ήταν ανώτερη και από τα πρώτα λεπτά ήταν αποφασισμένη να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να καθοδηγήσει την τροπή που θα πάρει το ματς. Ο Λάουρι Μάρκανεν ηγήθηκε των προσπαθειών και με 8 πόντους συμμετείχε ενεργά στο 29-18 του εναρκτήριου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στα πρώτα λεπτά η κυριαρχία των άτυπα γηπεδούχων ήταν ευδιάκριτη και η διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω από τους 10 (48-33) με τον Σάσου Σάλιν είτε με την μπάλα στα χέρια είτε όχι, να είναι κίνδυνος-θάνατος για τους οικοδεσπότες. Παρόλα αυτά, σταδιακά με τον Τόμας Κίζλινκ οι Τσέχοι έφεραν το ματς στις δύο κατοχές (51-45).

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 51-45, 72-59, 98-88