Ο πρώην παίκτης της Ζενίτ τα έκανε όλα στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Ουκρανία και η ομάδα του πάει να βρει τώρα τον Ντόντσιτς!

Η Ουκρανία μπήκε στο παρκέ ως το φαβορί, αλλά στην πράξη νικήτρια ήταν η Πολωνία. Η ομάδα του Ιγκόρ Μίλισιτς επικράτησε με 94-86 και προκρίθηκε στην οκτάδα, εκεί, όπου θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία.

Για να φτάσει εκεί χρειάστηκε να κάνει παιχνιδάρα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ματέους Πονίτκα (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Αξιος συμπαραστάτης του ήταν ο πρώην του Παναθηναϊκού, Εϊ Τζέι Σλότερ, με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τους Ουκρανούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπομπρόφ με 15 πόντους, Μίκχαίλιουκ (12 πόντοι) και Λεν (9 πόντοι) δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω.

Η χαρά της επίθεσης ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για Ουκρανία και Πολωνία. Οι Ουκρανοί πήραν πράγματα από αρκετούς παίκτες τους σε αυτό το διάστημα, οι αντίπαλοί τους στηρίχτηκαν περισσότερο στον Εϊ Τζέι Σλότερ. Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού στο 24-21, με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα του στο 10’, είχε σχεδόν τους μισούς πόντους και πως όχι άλλωστε, αφού τελείωσε την πρώτη περίοδο με 11.

Σε υψηλό τέμπο κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συχνά στη πρωτοπορία του σκορ. Ο Σλότερ είχε πλέον παρέα στο σκοράρισμα και αυτός ήταν ο Μπαλτσερόφσκι, ενώ από την πλευρά της Ουκρανίας ο Μίκχαϊλιουκ δεν έκανε αισθητή την παρουσία του. Ηταν, όμως, εκεί ο Μπομπρόφ να δώσει λύσεις. Με συνεχόμενα τρίποντα «ξεκόλλησε» την ομάδα του, ώστε να προηγηθεί με 44-37 στο 17’. Ο Σλότερ, όμως, είχε διαφορετική άποψη και μπόρεσε να βοηθήσει την Πολωνία να μειώσει την διαφορά με το τέλος του ημιχρόνου στους 3 πόντους (45-42).

Σε αυτό το πρώτο μέρος ο πρώην του Παναθηναϊκού είχε 16 πόντους, 3 λιγότερους είχε ο Μπομπρόφ για τους Ουκρανούς.

Στην επανάληψη η Ουκρανία κατάφερε να μεγαλώσει και πάλι την διαφορά σε 59-52 με τον Μίκχαϊλιουκ να «ξυπνάει», αλλά η Πολωνία δεν θα μπορούσε να τα παρατήσει. Και με τρίποντο του Σοκολόφσκι ισοφάρισε σε 59-59 στο 26’.

Και όχι μόνο αυτό. Λίγο μετά με γκολ-φάουλ του Ντιέβα πέρασε μπροστά με 62-61.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Πολωνούς να είναι μπροστά με 69-67 με τον Γκάρμπατζ να κερδίζει φάουλ σε τρίποντο και να ευστοχεί και στις τρεις βολές.

Η μάχη συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Ματέους Πονίτκα να κάνει πλέον πράγματα και θάματα και να οδηγεί την Πολωνία στο 87-78 στο 36’. Η Ουκρανία, όμως, είχε απαντήσεις. Πίεσε, πήρε μπάλες και μείωσε στο 87-84, ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε. Ο Πονίτκα με μία βολή έκανε το 88-84, ο Μίκχαϊλιουκ με βολές επίσης μείωσε σε 88-86.

Ο Σλότερ πήγε κι αυτός στην σχετική γραμμή, στα 30’’ πριν από το φινάλε και έκανε το 90-86. Ο Σάνον πήγε να μειώσει με τρίποντο, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Σοκολόφσκι με μία βολή έκανε το 91-86, οι Ουκρανοί αστόχησαν και κάπως έτσι τελείωσε το ματς με τους Πολωνούς δικαιολογημένα να πανηγυρίζουν τον θρίαμβό τους.

Τα Δεκάλεπτα: 21-24, 45-42, 67-69, 86-94.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.