Η Μπάγερν έψαχνε την πρώτη νίκη της στην Euroleague, όμως ο χαρακτήρας και η ποιότητα της Αρμάνι έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να… αποδρά με ακόμα μια εκτός έδρας νίκη (83-81).

Μετά το Βελιγράδι, η Αρμάνι κατάφερε να αλώσει κι το Μόναχο. Η εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Παρτιζάν έδωσε τη θέση της σε ακόμα μια εκτός έδρας νίκη. Αυτή τη φορά κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, τηυ. Μια νίκη που ήρθε με σχεδόν τον ίδιο τρόπο με τον αγώνα της Τρίτης, μιας και οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα για τρία δεκάλεπτα κυνηγούσαν στο σκορ, όμως στην τέταρτη περίοδο ανέβασαν στροφές και έδειξαν χαρακτήρα.

Κι όλα αυτά, παίζοντας χωρίς τον Σέιβον Σιλντς στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, καθώς ο Δανός άσος υπέστη διάστρεμμα στην πρώτη περίοδο και είδε το υπόλοιπο του αγώνα σαν θεατής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το τέλος και το φινάλε του ήταν… θρίλερ. Η Μπάγερν πέρασε μπροστά, 34” για το τέλος (81-79), όμως ο Μπίλι Μπάρον με ένα μεγαλο τρίπντο έβαλε την ιταλική ομάδα μπροστά στο σκορ (81-82), με 21” για το τέλος. Η τελευταία κατοχή άνηκε στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, με τον Κάσιους Ουίνστον να παίρνει την ευθύνη, όμως το τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Ο Νικ Ουέιλερ-Μπαμπ πήρε επιθετικό ριμπάουντ, το 3ο φάουλ του Μπάρον και μαζί δικαίωμα για 2 βολές. Την κρίσιμη ώρα όμως μέτρησε 0/2, με τον Μέλι να παίρνει το ριμπάουντ και τον Μπάρον να κερδίζει φάουλ. Ο Αμερικανός με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 81-83.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Αρμάνι Μιλάνο ολοκλήρωσε ιδανικά την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της σεζόν, ανεβαίνοντας στο 3-1, την ίδια στιγμή που η Μπάγερν Μονάχου παραμένει χωρίς νίκη στη διοργάνωση, με το ρεκόρ της να φτάνει στο 0-4, με το πέρας 4 αγωνιστικών στη regular season.

Ο Νικόλο Μέλι με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα ήταν ηγέτης για την ιταλική ομάδα στο παρκέ του Audi Dome, με τον Κέβιν Πάνγκος να δείχνει την ποιότητά του για μία ακόμα φορά, έχοντας 13 πόντους και 11 ασίστ. Εξίσου καθοριστικός και ο Μπράντον Ντέιβις με 14 πόντους και 6/11 σουτ.

Από πλευράς Μπάγερν Μονάχου, ο Κάσιους Ουίνστον ήταν το πρώτο βιολί με 20 πόντους και 6/8 σουτ, ενώ ο Αντρέας Ομπστ πρόσθεσε 12 ππόντους και 4/10 σουτ σε 18’53” που έμεινε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-37, 66-63, 81-83.