Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης είδε τη Μονακό να επιστρέφει στο ματς μετά από την εξαιρετική εκκίνηση της, αλλά με τους Μπίλι Μπάρον και Τζόρνταν Λόιντ «άλωσε» το Πριγκιπάτο με 85-74 στην 16η αγωνιστική της Euroleague.

H Ζενίτ μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα με 0-7 στο 3′, με τη Μονακό να πετυχαίνει τους πρώτους της πόντους στο ματς μετά από 3 λεπτά με δίποντο του Ουατάρα (2-7). Οι Ρώσοι όμως είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και στο 4′ έφτασαν για πρώτη φορά κοντά σε διψήφιο αριθμό πόντων τη διαφορά (2-11), με τους Μονεγάσκους να αδυνατούν να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα. Στο 6′ η ομάδα του Πασκουάλ έφτασε στο +10 (4-14) με τρίποντο του Λόιντ, που μαζί με τον Γκουντάιτις είχαν μέχρι σε εκείνη το σημείο από 6 πόντους. Στο 7΄ μάλιστα ο Μπάρον έστειλε τη Ζενίτ στο +13 (6-19). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το υπόλοιπο της πρώτης περιόδου, με του Ρώσους να «βομβαρδίζουν» από την περιφέρεια, έχοντας 6/7 τρίποντα (85,7%), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +17 (14-31) για την ομάδα του Πασκουάλ. Μαγικός ο Μπάρον με 11 πόντους και 3/3 σουτ έξω από τα 6,75μ.

Η Μονακό μπήκε στη δεύτερη περίοδο δείχνοντας να έχει ξεπεράσει το αρχικό σοκ και την τρομερή ευστοχία της Ζενίτ, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να μειώνει σε 18-31 στο 12′, βρίσκοντας πρωταγωνιστή στην επίθεση στο πρόσωπο του Μπέικον, ρίχνοντας κι άλλο τη διαφορά, στο -11 (23-34) στο 13′. Οι Ρώσοι απάντησαν άμεσα και στο 15′ προηγήθηκαν με 27-40, όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Άντουσιτς και Μπέικον «έτρεξαν» ένα σερί 6-0, μειώνοντας σε 33-40 στο 16′. Ο Μοτεγιούνας στο 17′ έφερε ακόμα πιο κοντά τους Μονεγάσκους (37-41), με το επιμέρους σκορ να αγγίζει πλέον το 10-1.Ο Τζέιμς με το πρώτου καλάθι στο ματς στο 18′ έκανε στο 41-43, με τον Μπέικον με λέι απ στον αιφνιδιασμό να ισοφαρίζει σε 43-43 και να τα πάντα να ξεκινούν από την αρχή. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τη Ζενίτ να είναι μπροστά με +2 (43-45), αλλά να έχει χάσει το προβάδισμα των 17 πόντων.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Τζέιμς με τρίποντο έδωσε το πρώτο προβάδισμα της Μονακό στο παιχνίδι με 48-47 (22′), με τον Αμερικανό γκαρντ να φτάνει τους 5 πόντους, όντας κακός μέχρι εκείνο το σημείο 2/7 σουτ εντός πεδιάς. Η Ζενίτ απάντησε άμεσα και προηγήθηκε με 48-51, με ένα σερί 4-0 στο 25′. Το παιχνίδι στη συνέχεια δε διεκδίκησε και… δάφνες ποιότητας, αφού οι δύο ομάδες έπαιξαν κακό μπάσκετ, με τον Χολ με μία βολή να ισοφαρίζει σε 51-51 στο 27′. Η Μονακό προηγήθηκε με 54-51 στο 28΄, αλλά ο Κουλάγκιν με τρίποντο ισοφάρισε άμεσα σε 54-54, με τον Γκουντάιτις στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου να διαμορφώνει με κάρφωμα το 54-56 και το σερί 4-0 για τους Ρώσους. Το τέλος της περιόδου όμως βρήκε προηγούμενους τους Γάλλους με 57-56, που κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το ματς.

Στην εκκίνηση του τετάρτου δεκαλέπτου το τρίποντο του Ουατάρα έδωσε για πρώτη φορά στη Μονακό προβάδισμα στο ματς με +4 (60-56 στο 32′). Ένα μπαράζ τριπόντων έφερε στη Ζενίτ στη συνέχεια να είναι μπροστά με 65-67 στο 35΄, με τον Μπάρον να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ, έχοντας φτάσει τους 19 πόντους με 5/8 τρίποντα ως εκείνη την ώρα. Ο Πόιθρες με κάρφωμα στο 36′ έδωσε «αέρα» 4 πόντων στη Ζενίτ (65-69), που μπήκε στην τελική ευθεία του ματς με μικρό προβάδισμα. O Λόιντ μάλιστα στη συνέχεια με τρίποντο στο 37 διαμόρφωσε το 65-72, με την ομάδα του Πασκουάλ να έχει ένα επιμέρους 8-16 στην περίοδο μέχρι εκείνη στην στιγμή. Ο Τζέιμς με καλάθι και φάουλ στο 38′ μείωσε σε 68-72, με τον Πόιθρες να απαντάει και να κάνει το 68-74. Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Χολ 2:11 πριν τη λήξη διαμόρφωσε το 70-74, με τον Λόιντ στο 1:50 με νέα τρίποντη «βόμβα» να δίνει προβάδισμα 7 πόντων στους Ρώσους (70-77). Ο Μπέικον απάντησε άμεσα στο 1:22 για το 73-77, με τον Λόιντ όμως να το έχει πάρει προσωπικά και με δίποντο να κάνει το 73-79 στο 1:10 πριν τη λήξη. Ο Χολ με 1/2 βολές στο 1:02 διαμόρφωσε το 74-79 και τον Λόιντ με τρίποντο και φάουλ να ρίχνει τίτλους τέλους στο ματς, κάνοντας το 74-83 στα 41,3″.

Τα δεκάλεπτα: 14-31, 43-45, 57-56, 74-85