Με ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ άλωσε το Βερολίνο (93-90) για τη 16η αγωνιστική της Euroleague.

Χάρη σε επιμέρους σκορ 17-24 στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν μια νίκη-βάλσαμο μετά τη βαριά ήττα στην έδρα τους από την Ούνικς Καζάν με 67-88. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιοχάνες Βόιτμαν με 16 πόντους και ακολούθησε ο Κλάιμπερν (15π.), Σβεντ (14π.), Σενγκέλια (12π.) και Μπολομπόι (12π.). Για την Άλμπα ξεχώρισε ο Μάοντο Λο με 26 πόντους και 7 ασίστ.

Με αυτή τη νίκη η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε στο 10-6, ενώ η Άλμπα έπεσε στο 5-11. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τις δύο ομάδες: Άλμπα-Μονακό (22/12) και ΤΣΣΚΑ-Ρεάλ (23/12).

Πιο ζεστή ξεκίνησε η Άλμπα και χάρη στους Τίμαν και Λο προηγήθηκε 6-0 και 13-5, όμως όταν «ξύπνησε» ο Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ το γύρισε, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο 21-23. Η συνέχεια ήταν… καταιγιστική καθώς και οι δύο ομάδες σκόραραν ακατάπαυστα. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ως το 36-31, όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με τρία διαδοχικά τρίποντα πήρε ξανά το προβάδισμα με 40-44 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 48-48.

Ο Λο συνέχισε να πρωταγωνιστεί είτε σκοράροντας, είτε πασάροντας για το 58-51 της Άλμπα και ο ίδιος με τρίποντο έγραψε το 65-58 (25′). Βόιτμαν και Κλάιμπερν κρατούσαν την ΤΣΣΚΑ κοντά στο σκορ (71-69 στο 29′), ενώ ο Λούντμπεργκ την έβαλε μπροστά για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Βόιτμαν με τρίποντο έκανε το 76-80 (34′). Με τον ίδιο τρόπο ο Κλάιμπερν διαμόρφωσε το 82-87, ο Χάκετ με εκτός ισορροπίας σουτ το 84-91, αλλά η Άλμπα δεν τα παρατούσε.

Το τρίποντο του Ντα Σίλβα και οι βολές του Λο μείωσαν σε 90-91 στα 8” πριν το φινάλε, ο Σβεντ απάντησε επίσης με 2/2 βολές, με τους Ντα Σίλβα και Έρικσον να αστοχούν στα τρίποντα της ενδεχόμενης παράτασης…

Δεκάλεπτα: 21-23, 48-48, 73-69, 90-93