Η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε από νωρίς πως θα παλέψει για να βρεθεί στο Final Four, καθώς επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 84-74, σε μία επιβλητική εμφάνιση. Αποχώρησε τραυματίας ο Μιλουτίνοφ.

Οι Ιταλοί φίλαθλοι επέστρεψαν στο “Mediolanum Forum”, αφού πρώτα είδαν την χώρα τους να περνάει μία κόλαση από τον κορωνοϊό τον προηγούμενο 1,5 χρόνο, ωστόσο τους αποζημίωσε η Αρμάνι Μιλάνο με την εμφάνισή της. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα πήρε μία μεγάλη ψυχολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας και μαζί μία νίκη που μπορεί να αποδειχθεί πολύ σημαντική, αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς για να το πούμε. Κορυφαίοι της ιταλικής ομάδας ήταν οι Σέιβον Σιλντς (17π., 7ρ., 5ασ.), Σέρχιο Ροντρίγκεθ (17π., 4ρ.), Νικολό Μέλι (15π., 6ρ.) και Κάιλ Χάινς (13π.).

Από την άλλη, το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε με το αριστερό στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, ωστόσο μιας και είναι μόλις η 1η αγωνιστική, αυτό το αποτέλεσμα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Το πιο σημαντικό για τους Μοσχοβίτες είναι τα αποτελέσματα των εξετάσεων του Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος τραυματίστηκε άσχημα. Η απουσία του Σέρβου από το δεύτερο λεπτό και μετά επηρέασε πολύ την ΤΣΣΚΑ, που είχε για κορυφαίους τους Ουίλ Κλάιμπερν (12π.), Ίφε Λούντμπεργκ (13π., 7ρ., 6ασ.) και Γιόχανες Βόιγκτμαν (8π., 7ρ.).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξαιρετικά στο παιχνίδι και παρά το 8-7 στο 5′ κατάφεραν να φθάσουν σε επίπεδα διψήφιων διαφορών πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και στο 10′ βρέθηκαν στο 19-29. Όμως ένα 17-5 επιμέρους σκορ των γηπεδούχων στα πρώτα επτά λεπτά της δεύτερης περιόδου τους έφερε και πάλι μπροστά με 38-34 στο 17′, αλλά η ΤΣΣΚΑ είχε τις λύσεις και με καλάθι του Σβεντ πήγε με προβάδισμα στο ημίχρονο (44-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αρμάνι επιβεβαίωσε ότι όσο περνούσε ο χρόνος βελτίωνε όλο και περισσότερο την άμυνά της, καταφέρνοντας να κλείσει καλά τα μεγάλα ατού που έχει η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, με αποτέλεσμα από το 25′ και μετά να μην χάσει ξανά το προβάδισμα. Εκεί που έγειρε η πλάστιγγα ήταν το μεγάλο επιμέρους σκορ στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, το οποίο έφθασε στο 12-4 και η διαφορά στο 36′ πήγε στο +11 (74-63).

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 44-45, 62-59, 84-74