Η Μάλαγα υποδέχτηκε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ντέρμπι.

Για τους γηπεδούχους ο Τζέιμς Όγκουστιν ξεχώρισε με 18 πόντους ενώ στα διψήφια βρέθηκαν κι άλλοι συμπαίκτες του. Όσο για τους Ρώσους ο Σέρτζιο Ροντρίγκεζ ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους.

Η ρωσική ομάδα έκανε πολύ δυναμικό ξεκίνημα στην αρχή του αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να σημειώσει σχεδόν διπλάσιο σκορ από τους γηπεδούχους (16-27). Σε αυτό το χρόνο ο Οθέλο Χάντερ πρωταγωνίστησε μέσα στο παρκέ. Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη όμως του πρώτου μέρους, η Μάλαγα “άναψε τις μηχανές” και κατάφερε να έχει καλύτερη παρουσία στα επόμενα δέκα λεπτά. Έτσι κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 7 πόντους (39-46).

Για τη συνέχεια και το δεύτερο ημίχρονο, η Μάλαγα έκανε εκπληκτική εμφάνιση και με ένα επιμέρους σκορ 26-17 κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής την ΤΣΣΚΑ. Έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο έγινε… μάχη για την επικράτηση. Οι Ρώσοι τα έδωσαν όλα και από το πρώτο λεπτό του τέλους έπαιξαν πολύ επιθετικά καταφέροντας να κάνουν ένα πολύ καλό επιμέρους σκορ κι έτσι παρά τη μαχητικότητα της Μάλαγα, οι Ρώσοι πήραν τη νίκη με 80-89 τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 39-46, 65-63, 80-89