Η Αναντολού Εφές υπερασπίστηκε την έδρα της στο Game 3, και με οδηγό την άμυνα στα τελευταία λεπτά, επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο με 77-65 και πήρε προβάδισμα στη σειρά (2-1).

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά (7-7, 3′). Οι Ιταλοί προσπάθησαν να χτίσουν διαφορά με Ροντρίγκεθ και Μπέντιλ (7-11, 4′). Η απάντηση της Εφές ήταν εμφατική και με επί μέρους 14-0 έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, χάρη στον Μοερμάν (21-11, 8′). Τα καλάθια του Τζέριαν Γκραντ έδωσαν πνοή στην Αρμάνι, όμως ο Μίσιτς είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 25-17.

Ντάνστον και Μοερμάν κράτησαν σε υψηλά επίπεδα το προβάδισμα των Τούρκων στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (29-21, 12′). Η άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο ανέβασε στροφές και με τον Χολ να μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα οι Ιταλοί πλησίασαν σε απόσταση βολής (29-26, 15′). Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από την Εφές. Ο Κρις Σίνγκλετον βγήκε μπροστά, ο Τουντσέρ τον ακολούθησε και η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφια επίπεδα (40-28, 17′). Ο Λάρκιν έστειλε την ομάδα του στο +14, αλλά ένα επί μέρους 7-0 των Ιταλών με Χολ και Γκραντ ροκάνισε τη διαφορά για το 42-35 του πρώτου μέρους.

Οι παίκτες του Αταμάν κρατούσαν τα ηνία του αγώνα και με τους Μπράιαντ, Μίσιτς να σκοράρουν η διαφορά παρέμενε ψηλά (49-40, 23′). Ο Ροντρίγκεθ έκανε ξανά αισθητή την παρουσία του, με την Αρμάνι να μειώνει (49-45, 25′). Λάρκιν και Μίσιτς κράτησαν τα ηνία για την Εφές (54-49, 27′). Ροντρίγκεθ και Μπέντιλ ηγήθηκαν για την Αρμάνι, η οποία μείωσε σε απόσταση βολής (57-56, 29′). Ο Ελάιζα Μπράιαντ, όμως απάντησε στο τέλος της περιόδου για το 59-56 της Εφές.

Η Αρμάνι μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τον Χάινς (59-60, 32′). Η απάντηση του Μίσιτς ήταν άμεση (61-60, 33′). Ο Ντέβον Χολ βγήκε μπροστά και με τρίποντο έβαλε ξανά την Αρμάνι μπροστά στο σκο (61-63, 35′). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με Μοερμάν και Πλάις (66-63, 37′). Λάρκιν και Μίσιτς ανέλαβαν δράση, η άμυνα των παικτών του Αταμάν ήταν σε υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης και η διαφορά ανέβηκε ξανά (74-65, 39′). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα, με την Εφές να φτάνει στη νίκη και να κάνει το 2-1 στη σειρά των πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-35, 59-56, 77-65.