“Βασίλισσα” στο “θρόνο” της η Ρεάλ!

Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και πρωταγωνιστές τους Ντεκ και Καμπάτσο, oι Μαδριλένοι επικράτησαν 97-81 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, για τη 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Με τους δύο Αργεντινούς να δίνουν τη δική τους “παράσταση”, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πήρε το ροζ φύλλο από τους Ρώσους και πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη της στην διοργάνωση (7-3).

Ο Ντεκ είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ο Καμπάτσο 18 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Για την «ομάδα του στρατού», που έμεινε στο 6-4, διασώθηκε ο Φόιτγκμαν, ο οποίος είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το ματς

Η Ρεάλ ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση παίρνοντας πολύ εύκολα κεφάλι (9-0). Η ΤΣΣΚΑ όμως είχε τις απαντήσεις και με τους Χάινς, Μπολομπόι και Τζέιμς, όχι μόνο μείωσε αλλά και ισοφάρισε σε 11-11. Αυτό, δεν πτόησε σε τίποτα τον Καμπάτσο που έδωσε νέο προβάδισμα στους Ισπανούς κάνοντας το 23-17. Το σκορ της περιόδου (23-19) ωστόσο διαμόρφωσε ο Χίλιαρντ.

Περίπου στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Κάθε φορά που η μία ομάδα προσπαθούσε να χτίσει διαφορά, η άλλη ερχόταν πίσω της και γκρέμιζε τα πάντα. Στα πρώτα λεπτά, οι Ρώσοι απάντησαν με 5-0 από τους 5 συνεχόμενους πόντους του Βόιτμαν και μείωσαν σε 27-24. Έτσι, το 27-27, λίγο αργότερα μετατράπηκε σε 27-29, με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μάλιστα να κάνουν ένα επιμέρους 2-10 (14′). Και στο σημείο αυτό ξεκίνησε για τα καλά το “πάρτι” των… τριπόντων. Ο Βόιτμαν με νέο τρίποντο -φτάνοντας τους 15 πόντους ως εκείνη τη στιγμή- έδωσε νέο προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ, όμως ο Ντεκ ισοφάρισε (43-43). Στρέλνιεκς για τους φιλοξενούμενους και Φερνάντεθ για τους γηπεδούχους “ζήλεψαν” και από τα 6,75μ. έβαλαν την υπογραφή τους στο 48-48, το οποίο λίγο αργότερα με τη βοήθεια του Καμπάσο έγινε 52-48.

Με αυτόν τον τρόπο, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια μετρώντας 15/26 τρίποντα. Τους μεν Ισπανούς να έχουν 8/15 και τους δε Ρώσους 7/11.

Στο τρίτο μέρος, η “Βασίλισσα” ήταν αυτή που ξεκίνησε -γι’ ακόμη μια φορά- πιο δυναμικά. Με καλάθια των Κοζέρ, Ράντολφ και Καμπάσο έτρεξε ένα σερί 11-0 (61-48) αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ, το οποίο καθάρισε -για λίγο- το μυαλό των παικτών του, αφού με την επιστροφή στο παρκέ οι Ρώσοι σημείωσαν καλάθι (61-51). Η εμμονή των Μαδριλένων όμως καλά κρατούσε. Είχαν τον ρυθμό, τον έλεγχο και το “πάνω χέρι” για να καθαρίσουν το ματς πριν καλά-καλά τελειώσει η περίοδος… και το κατάφεραν (75-64).

Το 75-64 δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν φιλότιμη προσπάθεια στο τελευταίο μέρος για να φέρουν το ματς στα ίσα. “Ιδρώνοντας” μείωσαν στους 6 πόντους, όμως ο Καμπάτσο έκανε το 83-75, σβήνοντας τις όποιες ελπίδες τους για ανατροπή. Ουσιαστικά, τα τελευταία τρία λεπτά ήταν διαδικαστικά. Με κάρφωμα και φάουλ του Ράντολφ, η διαφορά πήγε ξανά στους +10 (88-78) ενώ λίγο αργότερα έφτασε στους +15 (90-78). Όλα πια είχαν τελειώσει…

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 52-48, 75-64, 97-81