Η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο με την Μακάμπι Τελ Αβίβ και την ισοπέδωσε με σκορ 96-73. Ο Νίκολα Μίροτιτς με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν απίστευτος, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κόρει Χίγκινς με 15. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ντόρσει με 15 πόντους και Ντιμπαρτολομέο με 13.

Στα πρώτα δέκα λεπτά η διαιτησία είχε γίνει πρωταγωνίστρια, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλά νεύρα, λόγω των πολλών φάουλ, που τους καταλόγιζαν οι ρέφερι. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προσπάθησε να ηρεμήσει τους πάντες και να δώσουν σημασία στο μπάσκετ. Οι Γουίλμπεκιν και Μπλακ έκαναν καλή δουλειά, όμως οι  Μίροτιτς και Ντιλέινι, έκαναν τα δικά τους και το 21-18 ήταν φυσιολογικό σκορ.

Το μομέντουμ άλλαξε σε μεγάλο βαθμό στα επόμενα λεπτά. Η ομάδα του “λαού” έσφιξε την άμυνά της, ο Καλοιάρο οργάνωσε άψογα την ομάδα και τα τρίποντα των Γουίλμπεκιν και Ντιπαρτολομέο βρήκαν στόχο. Το 26-30 άγχωσε τους “μπλαουγκράνα”, που είδαν ότι απόψε δεν θα περάσουν εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό από την περιφέρεια, ο Χάντερ έκανε ζημιά στη ρακέτα και φαινόταν πως δεν θα παρατούσε το παιχνίδι. Ο Μίροτιτς η αλήθεια είναι πως ήταν όλη η Μπάρτσα στο πρώτο εικοσάλεπτο και το 43-46, ήταν δίκαιο σκορ.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε τα “δόντια” της στην τρίτη περίοδο. Ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε ματσάρα στην κυριολεξία και με συμπαραστάτη τον Χίγκινς, έκαναν σκόνη και θρύψαλα την άμυνα της Μακάμπι. Ο Σφαιρό η αλήθεια έδειχνε κάπως μπερδεμένος και ευτυχώς για τον ίδιο ο Ντόρσει είχε βρει το χέρι του από την περιφέρεια. Βέβαια ο ομογενής γκαρντ δεν έφτανε για την ομάδα του και το 74-66 ήταν μάλλον κολακαυτικό γαι τους Ισραηλινούς.

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι φάνηκε εξουθενωμένη κι αυτό αποδείχτηκε από τους μόλις δύο πόντους που πέτυχε σε έξι λεπτά. Η Μπαρτσελόνα από τη μεριά της σημείωσε 15 πόντους σ’εκείνο το διάστημα και τα πάντα είχαν κριθεί στο παιχνίδι. Οι “μπλαουγκράνα” δείχνουν έτοιμοι να κατασπαράξουν οποξνδηποτε αντίπαλο βρεθεί στο διάβα τους και τρανή απόδειξη ήταν το αποψινό παιχνίδι, κόντρα σε μία δυνατή ομάδα. Το 96-73 έδωσε στους γηπεδούχυς την όγδοη φετινή τους νίκη, η οποία τους διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-46, 74-66, 96-73