Η Αναντολού Εφές για πρώτη φορά στην ιστορία της αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με σκορ 81-86. Κορυφαίοι για τους Τούρκους ήταν ο MVP της διοργάνωσης Βασίλιε Μίτσιτς (23π.) και ο πυραυλοκίνητος Σέιν Λάρκιν (21π.). Για τους μπλαουγκράνα ο Μπράντον Ντέιβις ήταν απίστευτος με double-double (17π., 11 ριμπ.), ενώ ο Κόρι Χίγκινς απέδειξε πως το λέει η ψυχούλα, όμως οι 23 πόντοι, δεν έφτασαν για τον τίτλο.

Πολύ physical ήταν το πρώτο πεντάλεπτο του τελικού με τις δύο ομάδες, να παίρνουν πόντους από τους Ντειβις και Σανλί. Ειδικότερα ο Αμερικανός σέντερ έκανε ότι ήθελε σ’άμυνα κι επίθεση και λογικά τν άφησε σχεδόν όλο το δεκάλεπτο μέσα ο Σάρας Γιασικεβίτσιους. Οι Τούρκοι είδαν τους Μίτσιτς και Λάρκιν να πετυχαίνουν μόλις δύο πόντους κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να έχει κεφάλι στο σκορ με 22-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έγινε της βολής. Αν εξαιρέσουμε την εξαιρετική εμφάνιση του Τίμπορ Πλάις, που έφερε την ανατροπή στο σκορ για την Εφές, οι υπόλοιπο συμπαίκτες σκόραραν κυρίως από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Μην φανταστείτε πως οι μπλαουγκράνα έκαναν τίποτα το ιδιαίτερο στη δική τους επίθεσης Μηδέν κίνηση, ατομικές ενέργειες με μοναδικό κέρδος τον νεαρό Μπολμάρο, που μεγάλωσε απότομα μέσα στη σεζόν. Για να μην το κουράζουμε το 36-39, ήταν αποτέλεσμα βολών και το ξύλο λογικά θα συνεχιζόταν και στο δεύτερο ημίχρονο.

Επιτέλους είδαμε ωραίο μπάσκετ στην τρίτη περίοδο με τις προσωπικότητες των δύο συλλογων να παίρνουν μπρος. Μίτσιτς και Λάρκιν βρήκαν ρυθμό, όμως το ίδιο έκανε και ο πολύτιμος Κόρει Χιγκινς, που ήταν στην κυριολεξία μία ομάδα μόνος του. Ευτυχώς για την ομάδα του Σαρας ο Μιροτιτς ξύπνησες μερικώς, όμως το 58-65 έβγαζε στον αφρό την πιο συγκεντρωμένη Εφές.

Ο Μπολμάρο πάντως άλλαξε το μομέντουμ έδωσε έγεθος, ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να τα περιμένουν από το φονικό διδυμο της περιφέρειας. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να διαβάσει καλύτερα το ματς, ο Ντέιβις σημείωσε πολύ σημαντικό τρίποντο και μ’ένα δίποντο του Μίροτιτς ο τελικός ήρθε στην απόλυτη ισοπαλία 69-69. Η Εφές είχε μεγάλο πρόβλημα με τα φάουλ, με τους Σανλί και Μιτσιτς να έχουν από τέσσερα.

To τέταρτο δεκάλεπτο ήταν χάρμα ιδέσθαι. Οι δύο φιναλίστ σημείωσανα μεγάλα καλάαθια. Από τον Μίτσιτς στον Ντέιβις, από τον Λάρκιν στον Χίγκινς και τούμπαλιν. Η Μπαρτσελόνα φαινόταν να έχει το μομέντουμ, όμως ο Κρις Σίνγκλετον με καθοριστικές φάσεις σε άμυνα κι επίθεση έκανε τη διαφορά. Βέβαια το 74-79 δεν εξασφάλιζε απολύτως τίποτα για τους Τούρκους, αφού οι Ισπανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Βέβαια η προσωπικότητα των Μίτσιτς και Λάρκιν ήταν τέτοια, που στο τέλος έκανε τη διαφορά και η Αναντολού Εφές, πανάξια κατέκτησε τη Euroleague για πρώτη φορά στην ιστορία της με σκορ 81-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-39, 58-65, 81-86