Με τον Ουέιντ Μπόλντουιν να κάνει…όργια, σταματώντας στους 33 πόντους (προσωπικό ρεκόρ καριέρας στη Euroleague), η Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε την Άλμπα Βερολίνου με 87-74, και διατήρησε επαφή με την οκτάδα.

Με τη νίκη της αυτή η Μακάμπι, που είχε 13/29 τρίποντα, έφτασε στο 11-9 (έχει 8-1 εντός έδρας), πιάνοντας προσωρινά την 8η θέση, ενώ η γερμανική ομάδα έπεσε στο 6-14. Ο Μπόλτνουιν, πέρα από τους 33 πόντους, είχε 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, με τον Μπόνζι Κόλσον να τον ακολουθεί με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, οι Τζαλίν Σμιθ και Γαμπριέλε Προτσίντα είχαν από 12 πόντους.

Ως το +18 η «τρίποντη» Μακάμπι

Με διάθεση να επιβάλει από την αρχή τον ρυθμό της, η Μακάμπι προηγήθηκε με 15-4 χάρη σε τρία τρίποντα των Μπόλντουιν, Μάρτιν και Ντιμπαρτολομέο, εγκλωβίζοντας παράλληλα τις επιλογές των αντιπάλων. Κάπως έτσι, και με ακόμα δύο τρίποντα (5/7 συνολικά στο δεκάλεπτο) έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 25-10.

Το κοινό της Μακάμπι είχε ζεσταθεί, ο Χίλιαρντ με ακόμα ένα τρίποντο δυνάμωσε τη… φλόγα (28-10), με τον Σμιθ να «ξυπνάει» για τους φιλοξενούμενους και να μειώνει σε 30-18 με οκτώ σερί πόντους. Ο Προτσίντα έβαλε το… χεράκι του κατεβάζοντας κι άλλο την απόσταση (35-28), πριν το 38-28 του ημιχρόνου.

Πάλευε η Άλμπα, «πετούσε» ο Μπόλντουιν

Η Άλμπα προσπαθούσε να επιστρέψει, όμως ο Μπόλντουιν δεν την άφηνε, στέλνοντας τη διαφορά στο +14 δύο φορές (50-36 και 53-39) και τον ίδιο να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο στους 25 προσωπικούς πόντους με το σκορ στο 63-50.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του Οντέτ Κάτας να διατηρεί απόσταση ασφαλείας. Και παρά το ότι η Άλμπα μείωσε σε 67-60 (34′), δεν μπορούσε όμως να σταματήσει τον Μπόλντουιν, που μαζί με τον Κόλσον έγραψαν το 74-62. Ο Σνάιντερ πάλευε να κρατήσει την Άλμπα στο παιχνίδι με τα τρίποντά του (76-68), αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις συντηρώντας τη διαφορά κοντά σε διψήφια νούμερα, ενώ Μένκο με τρίποντο έβαλε τη σφραγίδα της νίκης (83-68 στο 38′).

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 38-28, 63-50, 87-74